Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Diskutohet kontrata kolektive dhe "dialogu social"


Prishtinė, 9 nėntor 2005 - Shifra e papunėsisė nė Kosovė ėshtė 42 pėr qind, u tha sot nė konferencėn e cila u mbajt nė Prishtinė me temėn “Fuqizimi i shoqėrisė civile nė Kosovė dhe promovimi i dialogut social”. Nė Konferencė ėshtė diskutuar ēėshtja e Kontratės Kolektive, struktura trepalėshe dhe zgjidhja e kontesteve tė punės.

Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim ka filluar programin pėr fuqizimin e shoqėrisė civile nė vitin 2005, i cili ka pėr qėllim tė zhvilloj kapacitetet profesional tė partnerėve social- Qeveria, punėdhėnėsit dhe punėmarrėsit. Ministri i Punės dhe Mirėqenies sociale Ibrahim Selmanaj tha se nė Kosovė 42 pėr qind tė popullatės janė tė papunė. Ai ka premtuar se “qeveria do tė obligohet pėr implementimin e Kontratės Kolektive”.

Pėrfaqėsuesi i punėdhėnėsve nė kėshillin trepalėsh, Ismail Kastrati kryetar i OEK u shpreh se Oda Ekonomike do tė krijojė nė ambient mė tė mirė ekonomik dhe social nė Kosovė duke tėrhequr investitorė tė huaj. “Problem i vetėm pėr mos implementimin e Kontratės Kolektive nė Kosovė ėshtė buxheti i vogėl dhe moszgjidhja e statusit”, u shpreh Ali Dragusha pėrfaqėsues i BSPK-sė. “Dialogu social ėshtė njė model evropian”, thanė zyrtarė tė AER-it. Sipas tyre, dialogu social po bėhet instrument i rėndėsishėm pėr integrimin e Kosovės nė Evropė.

Marrėveshja pėr themelimin e Kėshillit konsultativ trepalėsh ėshtė nėnshkruar me 26 tetor tė vitit 2001.

ECIKS / RTKLive

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail