Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Panik nė sistemin bankar tė Kosovės


BPK-ja ka kėrkuar nga bankat komerciale nė Kosovė qė deri mė 17 tetor tė raportojnė pėr ēdo detaj tė biznesit tė tyre, madje edhe pėr relacionet e mundshme, ndėrmjet menaxherėve e aksionarėve me kredimarrėsit

Prishtinė, 7 tetor 2005 - Sistemi bankar nė Kosovė po ndodhet para njė situate tepėr alarmante. Autoriteti i Bankave dhe Pagesave tė Kosovės, BPK-ja, qė luan rolin e bankės qendrore, u ka dėrguar sė fundi njė letėr disa bankave mė tė mėdha nė vend, ku kėrkon qė ato tė japin informacion pėr ēdo detaj qė lidhet me kreditė, transaksionet, aksionarėt dhe lidhjet e tyre. Kjo, si pasojė e kredive qė nuk janė kthyer dhe transaksioneve tė dyshimta. Sipas burimeve pranė BPK-sė, ndalesė pėr dhėnien e kredive kanė marrė Banka Private e Biznesit, Banka Kreditore Prishtina dhe KasaBanka. Ndalesa ėshtė bėrė nga njė kontroll nė kėto banka, pėr tė sqaruar pse kėto banka e kanė tejkaluar shumėn e lejuar pėr plasmane. Ndėrkohė qė pėr shkak tė kėtyre kredive, Banka Private e Biznesit pėrballet me "masat e dhunshme" tė BPK-sė, ku ėshtė shkarkuar i tėrė bordi, si edhe drejtori i pėrgjithshėm i saj, Islam Zeka.

Milazim Abazi, drejtor nė KasaBank e mohoi faktin se ata ndodhen nėn mbikėqyrjen e BPK-sė, dhe se iu ėshtė ndaluar tė japin kredi. "Nuk ėshtė i vėrtetė fakti qė ne na ėshtė ndaluar tė japim kredi, pasi banka jonė vetėm tė premten e kaluar ka dhėnė 10 milionė euro kredi," pohoi Abazi. Sipas njė burimi tė brendshėm nė BPK, janė aksionarėt ata qė po i ēojnė drejt rrezikut bankat nė Kosovė. "Pėr disa veprime tė dyshimta, tė kryera nga Banka Private e Biznesit, asaj i ėshtė pezulluar licenca. Drejtori Islam Zeka ėshtė shkarkuar padrejtėsisht, pasi fajtorėt kryesorė pėr kėto veprime janė aksionarėt," theksoi burimi brenda BPK-sė.

Me parė pengesa nga ana e BPK-sė ka pasur edhe Banka e Re e Kosovės (BRK), tė cilėn disa nga aksionarėt e saj e ēuan nė prag shkatėrrimi. "Edhe BRK-ja ka pasur probleme tė tilla, por tashmė ato janė tejkaluar. Nuk kemi mė ndalesa administrative ndėrkohė qė edhe kreditimi po vazhdon normalisht," pohoi Vullnet Latifi, menaxher nė kėtė bankė. Tė mėrkurėn ėshtė bėrė publik fakti se policia ka kontrolluar edhe KasaBankėn, pėr shkak tė disa transaksioneve tė dyshimta, si pasojė e tė cilave ėshtė arrestuar edhe njėri prej pronarėve tė Italkosovės, Blerim Svirca. "Policia nuk ka ardhur pėr tė kontrolluar pėr kredi tė kėqija, por pėr njė pagesė qė ėshtė bėrė nga KasaBanka. Ne kemi marrė urdhėr qė paratė e paguara nga buxheti i Kosovės t'i transferojmė deri te pranuesi. Bėhet fjalė pėr njė shumė prej rreth 900 mijė eurosh," theksoi Abazi. Sipas tij, KasaBank ka shumė pak kredi tė kėqija.

"Ne kemi kredituar 60 mijė njerėz, dhe momentalisht janė duke shfrytėzuar kredi afro 13 mijė persona. Prej tyre vetėm 440 kanė vonesė nė pagimin e tyre, dhe rreth 30 kredi janė vonuar mė shumė se 180 ditė. E gjithė shuma e kredive tė vonuara ėshtė 1,9 milionė euro, qė nuk paraqet problem tė madh, sepse ne kemi dhėnė 300 milionė euro kredi," pohoi Abazi. Ai tha se i arrestuari Svirca ka marrė dy kredi nė KasaBank, nė vlerėn prej 1,1 milionė eurosh: njė nė emėr tė tij dhe tjetrėn nė emėr tė kompanisė Italkosova. "Kėto nuk i konsiderojmė kredi tė humbura, pasi personi i sipėrpėrmendur ka nėn pronėsi disa kompani," pėrfundoi drejtori i KasaBank. Zyrtarisht pranohet se kredi tė kėqija tė pakthyera kanė tė gjitha bankat nė Kosovė, por me kėtė problem ballafaqohen ato me aksionarė vendės, duke pėrjashtuar nga kjo listė ProCredit Bank dhe Raiffeisen, tė cilat ndjekin njė politikė mė konservatore, pėr sa u pėrket dhėnies sė kredive.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail