Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

U prezantua masterplani bujqėsor pėr Kosovėn


Prishtinė, 16 nėntor 2005 - Ministria e Bujqėsisė organizoi sot seminarin “Ēėshtja e integrimit tė Kosovės nė strategjinė e Bashkimit Evropian pėr zhvillim rural 2007- 2013", ku u prezantua progresi i arritur nė zhvillimin e masterplanit bujqėsor pėr Kosovėn. Masterplani ėshtė financuar nga Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim.

"AER-i gjatė kėtyre viteve nė lėmin e bujqėsisė ka investuar rreth 83 milionė euro pėrmes projekteve tė ndryshme dhe edhe ky projekt ėshtė nė vazhdė tė investimeve dhe ndihmės sė AER-it nė sektorin bujqėsisė qė ka filluar nė vitet 1998-2000 dhe qė ka 5 faza", tha Qazim Kukalaj, sekretar permanent i Ministrisė sė Bujqėsisė. Kukalaj tha se nga propozim-projektet e bėra nga ana e tyre dhe konsultantėve tė AER-it pėr vitin e ardhshėm presin njė investim prej rreth 8 milionė qė kryesisht do tė jetė i pėrqendruar nė zhvillimin rural dhe ndėrtim institucional. Ndėrkaq, Ros Bull, udhėheqės i projektit tha se qėllim i kėtij projekti 2 vjeēar ėshtė qė tė forcojė kapacitetin institucional tė Ministrisė sė Bujqėsisė pėr tė zhvilluar dhe zbatuar makro-politikėn, politikėn tregtare dhe politikėn e nėnsektorėve bujqėsor. Shqipe Dema, koordinatore pėr projekte nė Ministrinė e Bujqėsisė tha se sektori i zhvillimi rural ėshtė mjaft i rėndėsishėm sepse mundėson reduktimin e kostos sė prodhimit. Kjo ėshtė arsyeja qė sipas saj ky projekt pėr vitin 2006 do tė pėrqendrohet nė zhvillim tė kėtij sektori.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail