Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosova me kod tė ri ndėrkombėtar postar


Prishtinė, 31 maj 2005 - Qė nga dita e sotme Kosova ka kodin e ri postar. Nė njė solemnitet tė organizuar sot me rastin e 5-vjetorit tė punės sė Postės Ndėrkombėtare tė Kosovės, drejtues tė Postės dhe Telekomunikacionit tė Kosovės thanė se ky kod do tė avancojė veprimtarinė e PTK-sė. Kodi i ri padyshim se do tė jetė dobiprurės pėr ekonominė e Kosovės, ngase do ketė pėrfitime tė mėdha, por njėherėsh dėrgesat do tė jenė mė tė shpejta. Por njėherėsh do tė ndikojė edhe nė sigurinė dhe shpejtėsinė e dėrgesave brenda dhe jashtė vendit.

Kjo u bė e mundur me anėtarėsimin e Postė-Telekomit tė Kosovės nė Unionin Ndėrkombėtar tė Postave, dhe nė kėtė mėnyrė ka hequr qafet kodin e ish-Jugosllavisė. Deri mė tash tė gjitha dėrgesat postare kanė kaluar nėpėrmjet Serbisė dhe pėr kėtė "shėrbim" Serbia ka marrė taksa tė caktuara pėr ēdo dėrgesė.

Postė-Telekomi i Kosovės tashmė ka marrė edhe pėlqimin e UNMIK-ut pėr tė pasur kodin e saj i cili dallon nga ai vjetri. Tani e tutje para numrit postar dhe qytetit duhet tė shkruhet "Kosovo (UNMIK)".

Prishtina nė vend tė numrit tė gjertanishėm 38000, tani e tutje do tė ketė numrin 10000, ndėrkaq numri i Mitrovicės do tė jetė 40000, i Prizrenit 20000 i Pejės 30000, i Gjakovės 50000, i Ferizajt 70000, i Gjilanit 60000.

Ministri i Postė-Telekomunkacionit Qemal Ahmeti tha se kjo ėshtė ditė e madhe pėr Kosovėn, ashtu sikur qė do jetė edhe marrja e prefiksit pėr numrin telefonik.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail