Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosovė: pritet nėnshkrimi i MTL-sė edhe me Maqedoninė


Prishtinė, 13 mars 2004 - Bashkėpunimi midis biznesmenėve kosovarė dhe atyre maqedonas do tė intensifikohet, mirėpo pėr kėtė nevojitet urgjentisht nėnshkrimi i marrėveshjes sė tregtisė sė lirė, u tha nė Prishtinė gjatė njė takimi ndėrmjet biznesmenėve kosovarė dhe atyre maqedonas.

Me organizimin e Odės Ekonomike tė Kosovės (OEK) dhe Odės Ekonomike Maqedonase (OEM) tė enjten nė Prishtinė janė takuar afaristėt nga dy vendet.

Stojmirka Tasevska, pėrfaqėsuese e OEM, tha se pėr integrim nė Evropė duhet qė bashkėpunimi midis kėtyre dy vendeve tė ngrihet nė nivel mė tė lartė.

“Na duhet njė bashkėpunim duke e ditur se mallrat qė importohen prej vendeve mė tė largėta janė shumė mė tė shtrenjta derisa bashkėpunimi me rajonin ėshtė shumė mė i mirė dhe mė i lirė”, - tha Tasevska.

Mustafė Ibrahimi, nėnkryetari i OEK-ut, tha se bashkėpunimi midis OEK dhe OEM-it ėshtė nė nivel tė lartė dhe marrėdhėniet me kėtė vend janė duke u pėrmirėsuar dukshėm.
Sipas Ibrahimit, problemet kryesore tė bashkėpunimit ekonomik me Maqedoninė janė nė aplikimin e doganave pėr produktet kosovare. “Kemi kėrkuar nga qeveria maqedonase qė urgjentisht tė fillojnė negociatat pėr MTL-nė me Kosovėn dhe presim qe deri ne fund tė kėtij viti gjithsesi tė realizohet kjo”, - tha ai.

Biznesmenėt maqedonas prezantuan nė OEK edhe disa prodhime bujqėsore, si ato tė qumėshtit, prodhimet e pemėve dhe perimeve, mishit etj.

Mallrat me origjinė kosovare nuk i nėnshtrohen doganės, por autoritetet maqedonase krijojnė probleme sepse pėr ta konsideruar njė mall “Made in Kosova”, duhet ta ketė mbi 51 pėr qind origjinėn nga Kosova.

Pėr mallrat maqedonase qė eksportohen nė Kosovė paguhet vetėm njė pėr qind doganė, ndėrsa pėr mallrat kosovare qė shkojnė nė Maqedoni paguhet rreth 26 pėr qind doganė.
Nga 1 tetori i vitit tė kaluar ka filluar tė zbatohet vetėm marrėveshja e tregtisė sė lirė ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės, ku me anė tė saj 50 pėr qind e mallrave qė tregtohen ndėrmjet dy vendeve nuk do tė ngarkohen me taksė doganore.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail