Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Licencohen katėr zyra pėr kėmbime parash


Prishtinė, 3 maj 2006 - Qendra financiare dhe Autoriteti Bankar dhe i Pagesave ka dhėnė vetėm katėr licenca pėr regjistrim tė zyrave pėr kėmbim tė jashtėm nga gjithsej 15 aplikacione tė pranuara deri tash.

BPK-ja ka pėrgjegjėsinė e vetė pėr regjistrimin e zyrave pėr kėmbim tė jashtėm nė Kosovė. Licencimi i njė numri kaq tė vogėl tregon vendosmėrinė e qendrės financiare dhe tė BPK-sė pėr luftimin e dukurisė sė shpėlarjeve tė parave nė Kosovė nga tendencat e disa grupeve tė tilla tha zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Gjorgji Kakuk. Sipas tij BPK-ja ka njoftuar pėr disa individė qė janė pėrfshirė nė veprimtarinė e kėmbimeve tė parave qė po shpėrlahen nė Kosovė. “Pėrqendrimi nė kėtė operacion ka qenė qė tė luftohen aktivitetet qė ju mundėsojnė grupeve kriminele qė ti shpėrlajnė parat e tyre nė Kosovė. Ka disa individ tė cilėt janė pėrfshirė nė veprimtarinė e kėmbimeve tė parave qė po shpėrlahen nė tregun e zi”.

BPK-ja bėn me dije se kėta persona do tė pėrgjigjen pėr veprimet e tyre. BPK-ja tėrheq vėrejtjen atyre personave qė vazhdojnė me kėmbimin e parave jashtė ligjit se do ti nėnshtrohen arrestimeve dhe ndjekjeve penale pavarėsisht edhe nėse ata kanė dorėzuar aplikacion pėr tė marrė licencė e nė qoftė se nuk kanė marrė ende, tha Kakuk.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail