Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

“Zastava” importon produkte kosovare!

VJENĖ - Mediat austriake njoftojnė se Industria Automobilistike “Zastava” e Kragujevcit ka filluar importimin e amortizatorėve nga fabrika "Amortizatori" nė Prishtinė. Gjithashtu, “Zastava” do tė bėjė edhe importimin e kornizave metalike pėr shasitė e automjeteve nga fabrika “Ramiz Sadiku” nė Pejė.

Kėto dy kompani kosovare kanė prodhuar vite me radhė pėr tregun ish-jugosllav dhe njė pjesė tė konsiderueshme tė produkteve tė veta i kanė plasuar edhe nė tregun evropian. Pas luftės nė Kosovė “Amortizatori” ka lidhur marrėveshje tė veēanta bashkėpunimi me prodhuesin francez “Renault” dhe me disa ndėrmarrje nė Austri.

Kjo marrėveshje zyrtare e bashkėpunimit ekonomik nė mes tė ndėrmarrjeve shtetėrore dhe shoqėrore tė Kosovės dhe atyre tė Serbisė, ėshtė ndėr ndėr tė parat e kėtij lloji, tė lidhura pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė.

ECIKS – (K.D.)

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail