Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

UNMIK: Vala 900 operator i vetėm legal nė Kosovė


Prishtinė, 2 shkurt 2006 - Zyrtarė tė UNMIK-ut deklaruan tė mėrkurėn se nė Kosovė ekziston vetėm njė operator legal i telefonisė mobile ai “Vala 900”, ndėrsa tė gjithė operatorėt tjerė qė kanė vepruar ilegal nė Kosovė janė ndėrprerė nga Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit (ART).

Duke folur nė konferencėn e rregullt pėr shtyp, Metchild Henneke, zėdhėnėse e Shtyllės sė IV tė UNMIK-ut, tha se ART i ka ndėrprerė operatorėt tjerė qė kanė vepruar ilegalisht qe njė kohė tė gjatė, ndėrsa aty ku ka pasur nevojė pėr kėtė, ndėrprerja ėshtė bėrė me ndihmėn e policisė sė UNMIK-ut dhe SHPK-sė.

Gazetarėt serbė tė cilėt jetojnė nė Graēanicė, kanė akuzuar UNMIK-ut se ua kanė ndėrprerė linjat telefonike si ato fikse ashtu edhe ato mobile, duke u vėshtirėsuar kėshtu “komunikimin me ambulancat pėr tė sėmurėt, dėrgimin e lajmeve dhe informimin pėr konferenca tė ndryshme.”

Henneke tha se tė gjithė e dinė se operatori telefonik 063 nuk ka licencė pėr veprim, andaj ART ka ndėrmarrė masa kundėr funksionimit tė tij.

“Shtylla e IV e mbėshtet kėtė veprim qė ėshtė ndėrmarrė nga AKM-ja, qė ėshtė e bazuar nė baza ligjore”, tha ajo

ECIKS / KosovaLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail