Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria subvencionon bujqėsinė


Tiranė, 2 shtator 2007 - Qeveria shqiptare do tė detyrohet tė subvencionojė deri nė 5% tė vlerės sė produktit tė sektorit bujqėsor, sipas ligjit tė ri qė ka hartuar dhe pėrgatitur Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit. Pėr herė tė parė, nė 2007-ėn bujqėsia shqiptare, pas gati dy dekadash tranzicion, do tė ketė ligjin e saj fondamental, atė pėr bujqėsinė e zhvillimin rural.

Sipas kėtij ligji, strukturat politikėbėrėse dhe ato ekzekutive tė shtetit detyrohen tashmė me ligj tė adresojnė mbėshtetje financiare pėr bujqėsinė, bazuar nė standardet e pėrcaktuara nė konferencat e njohura tė bujqėsisė botėrore nė Doha, Cancun dhe Hong-Kong. Ligji i ri i ushqimit, produkt po i vitit 2007, i cili ka marrė plotėsisht mbėshtetjen e Brukselit, pritet tė jetė nė agjendėn e Kuvendit tė Shqipėrisė nė hapjen e sesionit tė ri parlamentar, ligj ky i cili do tė hedhė bazat e standardeve tė sigurisė ushqimore.

Po kėtė vit, ministria
ka vėnė pėrfundimisht kornizėn mė tė rėndėsishme ligjore lidhur me zhvillimin nė terma afatmesme e afatgjatė tė bujqėsisė nė vend. Bazuar nė standardet evropiane, ka pėrfunduar tėrėsisht, pas njė diskutimi tė gjatė nė tė gjitha nivelet i tri strategjive qė lidhen me zhvillimin e kėtij sektori, strategjia sektoriale e bujqėsisė, ajo ndėrsektoriale e zhvillimit rural dhe strategjia e sigurisė.

Gazeta Express / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail