Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Akciza po dėmton prodhuesit e pijeve joalkoolike


Prishtinė, 13 maj 2006 - Dje nė Prishtinė ėshtė mbajtur njė tryezė e pėrfaqėsueseve tė qeverisė, tė Agjencisė Kosovare tė Bizneseve dhe tė Shėrbimit Doganor tė UNMIK-ut, me prodhues tė pijeve joalkoolike. Anėtari i Bordit tė Agjencisė Kosovare tė Bizneseve, Bashkim Osmani, vlerėsoi se prodhuesit e pijeve joalkoolike, nėse edhe mė tej ngarkohen me akcizė, do tė vihen nė gjendje tejet tė vėshtirė.

“Nė pamundėsi qė tė konkurrojnė me prodhimet e importuara, do tė detyrohen t’i reduktojnė kapacitetet e tyre prodhuese, apo edhe tė falimentojnė. Kjo do tė kishte pasojė zvogėlimin e vendeve tė punės, tė ardhurave tė kompanive, si dhe ngecjen e zhvillimit e ekonomisė kosovare”, ka thėnė zotėri Osmani.

Mirėpo, kėshilltari i kryeministrit, Driton Qehaja, arsyeton vazhdimin e pagesės sė akcizės pėr pijet joalkoolike. “Ne nuk kemi politikė monetare, nuk mund tė bėjmė as huazime nga institucione ndėrkombėtare financiare, nuk kemi bankė qendrore, andaj na mbetet vetėm politika fiskale tė kontrollojmė ekonominė”, thotė kėshilltari Qehaja.

Nė kėtė tryezė drejtori i Sektorit tė Akcizave nė Doganat e Kosovės, Bashkim Arifi tha se, me shtimin e cilėsisė sė pijeve joalkoolike, duke pėrmbajtur ato sė paku 50 % ekstrat frutash, ata nuk do t’i nėnshtrohen fare akcizės.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail