Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

AKB: Protestat rrezikojnė investimet


Prishtinė, 08 prill 2004 - Ngjarjet e fundit nė Kosovė kanė shkaktuar dėme nė zhvillimin ekonomik dhe dėshmuan se investimet nė vend shoqėrohen mė njė normė tė lartė risku. Kėshtu janė shprehur drejtues tė Aleancės Kosovare tė Biznesit (AKB). Gjatė fushatės “Java e biznesit kosovar”, qė u mbajt nė tetor tė vitit tė kaluar, nė bazė tė anketave konsumi i prodhimeve vendore ishte rritur pėr 60 pėr qind, mirėpo tani konsumi i tyre ka rėnė nė mė pak se 25 pėr qind. Agim Shahini, kryetari i AKB-sė, tha se protestat e dhunshme kanė rrezikuar pronėn dhe pasurinė e bizneseve dhe kanė sjellė dėme nė zhvillimin normal tė aktiviteteve afariste. “Protestat dėrguan njė mesazh jo tė pėrshtatshėm pėr investitorėt e huaj potencialė nė Kosovė”, - tha ai. Bordi i AKB-sė konsideron se pėrkundėr situatės sė vėshtirė tė gjithė aktorėt e shoqėrisė kosovare duhet tė marrin masa pėr tejkalimin e situatės sė krijuar dhe pėr krijimin e kushteve normale pėr jetė, pėr biznes dhe pėr punė.
Shahini tha se qeveria duhet tė marrė parasysh edhe dėmet qė biznesmenėve iu shkaktuan gjatė trazirave dhe t’iu ndahen atyre nga suficiti i buxhetit kredi pėr t’i eliminuar dėmet.

Aleanca e biznesit kėrkon qė tė ulet dogana pėr lėndėt e para dhe pėr paisjet kapitale dhe tė shikohet mundėsia pėr kushte mė tė pėrshtatshme pėr TVSH-nė nė import. Aleanca do tė kėrkojė edhe sigurimin e certifikatės pėr prodhimin e mallrave qė prodhuesit vendorė t’iu mundėsohet eksportimi i tyre.

AKB kėrkon qė tė zhbllokohet procesi i privatizimit i bllokuar pėr mė tepėr se gjashtė muaj, tė zbatohen nė mėnyrė tė pėrpiktė kontratat me blerėsit dhe tė kompensohen dėmet e tyre.

Sipas AKB-sė, nė Kosovė nuk ka kushte pėr prodhues, prandaj duhet tė bėhen ndryshime nė politikėn fiskale dhe tė pėrkrahet qeveria pėr vendimin e saj pėr dorėheqjen e menaxheres sė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit, Mari Fuccit, nga posti i saj.

AKB-ja ishte organizatore e fushatės “Java e biznesit kosovar”, qė synonte sensibilizimin e konsumatorėve vendorė qė tė konsumojnė produkte vendore, ndėrsa institucionet vendimmarrėse tė hartojnė ligje nė favor tė zhvillimit tė tyre

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail