Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Raiffeisen Bank “gėlltit” Bankėn Amerikane tė Kosovės

PRISHTINĖ, 31 KORRIK 2003 - Dega e Raiffeisen Bank nė Kosovė ka bėrė tė ditur tė martėn nė Prishtinė se nė bazė tė marrėveshjes sė nėnshkruar mė 25 korrik tė kėtij viti, banka austriake "Raiffeisen Internatitonal Beteligungs AG" ka blerė edhe 24 pėr qind tė aksioneve tė Bankės Amerikane tė Kosovės. Raiffeisen Bank kishte blerė nė fillim tė kėtij viti 76 pėr qind tė aksioneve nga “American Banc of Kosovo” gjegjėsisht nga Fondi Financiar i Biznesit i financuar nga USAID dhe me blerjen e fundit ka siguruar kontrollin e plotė nė kėtė institucion tė ri financiar tė Kosovės.

Sipas Steven Grunderud, drejtor ekzekutiv i “Raiffeisen Bank Kosovo”, nė tė ardhmen nuk pritet tė ketė ndryshime tė mėdha nė zhvillimin e punės sė bankės. Pėrkundrazi, aktivitetet do tė jenė tė ngjashme me ato qė janė zhvilluar gjatė muajve tė fundit.

“Raiffeisen Bank Kosovo” ėshtė themeluar nė fund tė vitit 2002 dhe pėr njė periudhė mjaft tė shkurtėr ka arritur tė etablohet si njėra ndėr bankat komerciale mė tė rėndėsishme nė Kosovė. "Raiffeisen Bank Kosovo" ka hapur gjer mė tani 16 degė dhe nėndegė nė mbarė Kosovėn dhe ka 289 punėtorė. Nė fund tė tremujorit tė dytė tė kėtij viti, pasuria e saj ka arritur nė 70.2 milionė euro. Institucion qendror i kėsaj banke ėshtė “Raiffeisen Zentralbank Oesterreich” (RZB), i cila operon nė shumicėn e vendeve tė Evropės Qendrore dhe Lindore dhe ka njė rrjet prej 14 bankave nė Evropėn Qendrore dhe Juglindore.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail