Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria diskutoi Projektin e Buxhetit pėr vitin 2007


Prishtinė, 31 tetor 2006 - Nė mbledhjen e sotme tė veēantė tė Qeverisė sė Kosovės, nėn drejtimin e zėvendėskryeministrit Lutfi Haziri, ėshtė diskutuar propozimi i buxhetit pėr vitin 2007. Ministria e Ekonomisė dhe e Financave ka bėrė tė ditur se buxheti i Kosovės pėr vitin e ardhshėm do tė jetė rreth 717. 5 milionė euro.

Vlerėsimet pėr shpenzimet nė kėtė lartėsi tejkalojnė nivelin e buxhetit tė vitit 2006, pėr 17 milionė euro, apo 2 pėr qind. Mirėpo ministri Haki Shatri ka pohuar se kėto projeksione tė tė hyrave dhe shpenzimeve mund tė ndryshojnė deri nė ditėn e miratimit. Ajo qė mund tė konstatohet ėshtė se ka pėrmirėsim nė skemėn e mbledhjes sė tė hyrave, qė kėtė vit e tejkalon pėr 55 milionė atė tė vitit 2006.

Nė dokumentin e Projektbuxhetit pėr vitin e ardhshėm janė dhėnė skemat buxhetore lidhur me vlerėsimet paraprake pėr shpenzimet operacionale dhe ato kapitale. Hartuesit e projektbuxhetit kanė pohuar nė takimin e sotėm se kanė pasur parasysh projektet prioritare tė Qeverisė. Buxheti i vitit 2007, pėrveē rritjes sė investimeve nė infrastrukturė dhe shėndetėsi, parashikon rritje nė shifra edhe nė strategjinė 3E: sektori i edukimit, energjisė dhe ekonomisė.

Nė takimin e sotėm u tha se do tė shqyrtohen vėrejtjet dhe plotėsimet e propozuara dhe Qeveria pritet tė premten (mė 3 nėntor) ta miratojė projektin e buxhetit, i cili do t’i kalohet Kėshillit Ekonomik Fiskal dhe pastaj sipas ligjit mbi menaxhimin e financave publike do t’i dėrgohet Kuvendit tė Kosovės pėr aprovim.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail