Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Largohen edhe 24 punėtorė, asnjėri pėr shkak tė nepotizmit


"Ėshtė konsideruar se nepotizmi nuk duhet tė jetė kriter i parė pėr ata qė largohen nga puna, por vetėm kur ėshtė fjala pėr punėsim", tha tė dielėn zėdhėnėsi i AP-sė Skender Bucolli.
Sipas tij, kriteret kryesore si shkak i largimit nga puna janė, "joprofesionalizmi, mosnjohja e gjuhės, ankesat..."

Arbana Xharra


Prishtinė, 23 korrik 2006 - Largimi i paraparė i 24 punėtorėve tė tjerė nga aeroporti i Prishtinės ka gjasė tė sjellė telashe, bazuar nė burimet e gazetės. Sipas kėtyre burimeve, punėtorėt do tė refuzojnė kėtė vendim tė Bordit tė Drejtorėve, pasi sipas tyre fajtor pėr kėtė vendim ėshtė menaxhmenti i aeroportit.

"Punėtorėt nuk do tė dalin aq lehtė nga puna, sepse gjithēka po shkon me marrėveshje mes menaxhmentit", tha burimi i KD-sė i afėrt me menaxhmentin e AP-sė, derisa ka bėrė tė ditur se katėr prej kėtyre punėtorėve janė zgjedhur nga sigurimi i shėrbimit tė kontrollit tė trafikut ajror dhe njėzet nga pjesa e terminalit.

Ky burim, qė ėshtė i afėrt me menaxhmentin, tha se punėtorėt janė njoftuar se nepotizmi ėshtė kriteri i fundit i pėrcaktuar nga Bordi i Drejtorėve pėr tė larguarit nga puna.

"Punėtorėt janė tė revoltuar me menaxhmentin tė cilėt vetė janė fajtorė pėr mbipunėsim", tha burimi i KD-sė.

Edhe zėdhėnėsi i aeroportit tė Prishtinės e pranon se nepotizmi ėshtė vendosur nga Bordi i Drejtorėve si kriter i fundit pėr tė larguarit nga puna.

"Ėshtė konsideruar se nepotizmi nuk duhet tė jetė kriter i parė pėr ata qė largohen nga puna, por vetėm kur ėshtė fjala pėr punėsim", tha tė dielėn zėdhėnėsi i AP-sė Skender Bucolli.

Sipas tij kriteret kryesore si shkak i largimit nga puna janė, "joprofesionalizmi, mosnjohja e gjuhės, ankesat...".

Ai tha se menaxhmenti nuk ka mundur tė vendosė se kush do tė largohet nga puna. "Pėr gjithēka ėshtė marrė vendim nga Bordi i Drejtorėve", tha Bucolli.

Ndėrkohė qė burime tė KD-sė bėnė tė ditur se ka pasur konflikte tė mėdha mes menaxhmentit tė aeroportit rreth zgjedhjes sė punėtorėve pėr t'i larguar nga puna. "Fillimisht janė marrė vesh menaxherėt se cilėt punėtorė duhet tė largohen nga puna, pastaj kjo ēėshtje ka kaluar nė Bordin e Drejtorėve", tha burimi i KD-sė i afėrt me menaxhmentin e AP-sė.

Kryetari i sindikatės sė shėrbimeve tė kontrollit tė trafikut ajror, Petrit Mehmeti, tha se do tė mbrojnė dinjitetin e punėtorit duke mos dhėnė detaje se cilat janė masat qė do t'i ndėrmarrė sindikata gjatė javės.

"Do ta mbrojmė dinjitetin e punėtorit, e gjatė javės do tė shohim se cilat janė masat qė do t’i ndėrmarrim, do tė lėshohen komunikatat ndėrkohė", tha kryetar i sindikatės tė shėrbimeve tė kontrollit tė trafikut ajror.

Deri mė tash janė larguar 30 punėtorė nga AP-ja, nė fillim tė qershorit janė larguar 12 punėtorė.

Sindikata pat kritikuar menaxhmentin pėr mbipunėsim duke kėrkuar nga ata llogari pėr situatėn e krijuar nė aeroport.

"Deri mė sot asnjė prej menaxhmentit nuk ka dhėnė pėrgjegjėsi pse e ka krijuar mbipunėsimin", pat thėnė njė muaj mė herėt Mehmeti.

Sindikata e divizionit tė shėrbimeve tė kontrollit tė trafikut ajror nė aeroportin e Prishtinės pat akuzuar menaxhmentin e saj pėr vendimin qė tė largohen rreth 12 punėtorė nga puna, si tendencė pėr largimin e vėmendjes nga aferat korruptive tė publikuara se fundi nė media.

Zėdhėnėsi ka pėrsėritur disa herė se largimet e punėtorėve janė nė fazėn e sistemimit tė punėtorėve e qė parashihet tė pėrfundojė deri nė fund tė vitit kur do tė mbyllet numri prej 200 tė larguarve.

Sindikata nė fillim tė kėtij viti nė bisedė me menaxhmentin parimisht ėshtė pajtuar qė nė divizionin e shėrbimeve tė kontrollit tė trafikut ajror deri nė fund tė vitit tė mos largohet asnjė punėtor nga puna.

Sindikata thotė se punėtorėt nuk kanė faj qė menaxhmenti ka krijuar mbipunėsim.


Marrė nga Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail