Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rrymė sa tė duam, mė 2020


Prishtinė, 13 maj 2006 - Deri nė fund tė kėtij viti, nė sektorin e energjetikes do tė ketė investime private nė mėnyrė qė tė ketė furnizim stabil me energji elektrike dimrat e ardhshėm. Zyrtarė tė Ministrisė sė Energjetikės dhe Minierave (MEM) kanė bėrė tė ditur se deri nė vitin 2020, nė
dy faza ndėrtimi, Kosova do t'i kėtė 2800 megavat kapacitete gjeneruese nga ndėrtimi i termocentraleve tė reja.

Bashkė me kėto premtime, Et'hem Ēeku, ministėr nė MEM, ka bėrė lutjen e tij pėr tė satėn herė se edhe konsumatorėt e energjisė duhet t'i pėrgjigjen pozitivisht pagesės sė energjisė sė shpenzuar.

"Nė parashohim qė deri nė fund tė vitit tė zgjedhim investitorin privat nė sektorin e energjisė", tha Ēeku i cili bėri tė ditur se ndėrtimi i TC-sė sė re do tė bėhet nė dy faza.

Nė fazėn e parė, sipas Ēekut, do tė ndėrtohen kapacitet deri nė 1000 megavat, qė fillon nė vitin 2008 dhe do tė pėrfundojė nė vitin 2012. Ndėrsa nė fazėn e dytė institucionet kosovare do tė marrin vendime pėrkatėse, ku parashihet ndėrtimi i kapaciteteve nga 800 deri nė 1000 megavat qė duhet tė pėrfundojė nė vitin 2020.

Ēeku premtoi se pėr zgjedhjen e investitorėve dhe sigurimin e transparencės, MEM ka krijuar komitetin drejtues i cili do tė pėrmbajė faktorėt relevantė nė kėtė proces. Ky zhvillimi i vrullshėm, sipas Ēekut, do tė mundėsojė rritjen e tė ardhurave nė buxhetin e Kosovės, pėrmirėsimin e nivelit jetėsor dhe hapjen e vendeve tė reja tė punės.

"Ėshtė vlerėsuar se Kosova nga ky projekt si bruto qarkullim vjetor do t'i pėrfitojė afėrsisht 600 milionė euro dhe si tė hyra nė buxhetin e Kosovės diku afėr 150 milionė euro", tha Ēeku. Ai tha se Kosova para 15 viteve ka qenė eksportuese e energjisė elektrike, kurse tash pas kėtyre viteve, energjetika kosovare ėshtė degraduar dukshėm dhe si pasojė sot Kosova nuk mundet t'i plotėsojė nevojat e veta tė konsumit nga prodhimi vendor.

"Pėr furnizimin me rregull me energji ėshtė mė se i nevojshėm investimi dhe ndėrtimi i menjėhershėm i kapaciteteve tė reja gjeneruese. Qėllimi i pėrbashkėt i tė gjitha institucioneve tė Kosovės ėshtė zhvillimi i qėndrueshėm ekonomik dhe modernizimi i sektorit energjetik tė vendit", tha Ēeku.

Tėrheqja e investitorėve private nė sektorin e energjisė, sipas Ēekut, duhet bazuar nė tri komponentė kryesore; ajo e kohės, projektin e pėrbashkėt pėr rehabilitimin dhe zgjerimin e njėrit termocentral dhe ndėrtimin e termocentralit tė ri.

Ndėrsa Kanthar Shankar, drejtor i Bankės Botėrore nė Kosovė, tha se ky institucion ėshtė pėrfshirė nė kėtė debat mė njė varg projektesh tė asistencės teknike, duke identifikuare vakuumet nė legjislacion dhe duke themeluar njė strukturė tė mirėfilltė.

"Termocentrali i propozuar i linjitit ka potencial pėr Kosovėn nė dy aspekte kryesore: Njėri ėshtė burim i qėndrueshėm afatgjatė i tė ardhurave pėr tė paguar programet zhvillimore dhe pėr shėrbimet e nevojshme civile pėr Kosovėn, ndėrsa tjetri ėshtė njė mundėsi pėr tė nxitur tregtinė me Evropėn Juglindore dhe pėr tė lehtėsuar integrimin me pjesėn tjetėr tė Evropės qė do tė shpinte nė efekte tė shumėfishta tė punėsimit dhe do tė kontribuonte nė rritjen e standardit tė jetės", tha Shankar.

Nė anėn tjetėr, Pranvera Dobruna, drejtoreshė e KEK, tha se Kosova ka nevojė pėr mė shumė energji elektrike sesa prodhohet nė vend, sepse konsumi vendor i energjisė dita-ditės po rritet. Ajo u bėri thirrje tė gjithė konsumatorėve qė tė paguajnė faturat e energjisė, pasi qė, siē tha ajo, kjo ėshtė njė gjė shumė e rėndėsishme pėr ardhjen e investitorėve privatė nė sektorin e energjisė.

Ndėrkaq shefi i shtyllės IV tė UNMIK-ut, Joackim Ruecker, tha se gjėja mė e rėndėsishme qė duhet tė bėhet pėr pėrmirėsimin e situates energjetike nė Kosovė ėshtė qė konsumatorėt tė paguajnė rrymėn elektrike.

"Pagesa e faturave do t'i mundėsonte KEK-ut qė tė vetėfinancojė shumicėn e investimeve qė janė tė nevojshme", tha Ruecker. Ai si sfidė afatshkurtėr mė tė cilėn duhet tė pėrballet KEK dhe institucionet e Kosovės e sheh investimin e shpejtė nė hapjen e minierave tė reja nė pjesėn juglindore tė Sibovcit.

Sipas studimit, TC i ri nė Kosovė ka arsyeshmėri tė lartė ekonomike pėr shkak tė ēmimit tė ulėt tė prodhimit tė bazuar nė depozitat e mėdha tė linjitit dhe kualitetit tė lartė qė ka.


Marrė nga Gazeta Express, dt. 12 maj 2006
Autor: Avdyl Pajaziti

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail