Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ēdo gjė gati pėr licencė


Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit ka publikuar tenderin pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile. Nė tenderin 60-faqesh janė tė detajizuara kushtet qö duhet ofruar dhe metodat e vlerėsimit pėr ofertuesit. Ofertat duhet dorėzuar deri mė 17 janar tė vitit tė ardhshėm.

Prishtinė, 2 nėntor 2006 — Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit (ART) ka publikuar tenderin pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile. Ashtu siē kishte vendosur Qeveria, sistemi i vlerėsimit do tė bazohet nė pesė pika. Ēmimi i licencės ėshtė 20 milionė euro + ēmimi i ofruar dhe do tė notohet me 30 pėr qind tė pikėve, niveli dhe afati i mbulueshmėrisė 30 pėr qind tė pikėve, participimi vendor (partneriteti vendor) dhe menaxhimi si dhe numri i punėtorėve vendorė, me 20 pėr qind tė pikėve, shėrbimet dhe kualiteti 10 pėr qind tė pikėve dhe pėrvoja nė telefoninė mobile (numri i shfrytėzuesve dhe vitet e operimit), 10 pėr qind tė pikėve.

Sa i pėrket nivelit tė mbulueshmėrisė, nė bazė tė tenderit parashihet njė vlerėsim i detajuar. Mbulueshmėria brenda 12 muajve paraqet fazėn e parė tė zhvillimit tė operatorit tė dytė tė telefonisė mobile. Ajo pėrfshin Prishtinėn dhe Aeroportin e Prishtinės. Ndėrkohė, pikė shtesė do tė fitojė ai qė do tė ofrojė mbulueshmėri brenda vitit pėr qytetet me mė tepėr se 75 mijė banorė. Aty janė tė cekura qytetet e Prizrenit, Ferizajt, Mitrovicės, Gjakovės, Pejės dhe Gjilanit. Pikė shtesė do tė ketė ai qė ofron mbulueshmėri nė fazėn e parė edhe pėr Vushtrrinė, Podujevėn dhe Suharekėn.

Zhvillimi i fazės sė dytė ėshtė pėr periudhėn 18-mujore. Pikėsimi do tė bėhet pėr mbulueshmėrinė rrugore nė ēdo 18 kilometra. Ajo paraqet distancėn prej Prishtinės drejt qyteteve tjera tė mėdha, ndėrsa pikė shtesė do tė ketė konkurrenti qė ofron edhe mbulueshmėri pėr rrugė tjera nė mes tė qyteteve tė mėdha, si dhe zonave kufitare dhe atyre turistike.

Nė fazėn e tretė, e cila ėshtė zhvillimi brenda 24 muajve, pikėsimi do tė bėhet pėr mbulueshmėri nė 29 qytetet jashtė Prishtinės. Ndėrkohė, faza e katėrt paraqet pikėsimin nė bazė tė zonave tė ndara nė ēdo 211 kilometra katrorė, tė cilat janė tė ndara nė 52 pjesė dhe bashkėrisht pėrbėjnė hapėsirėn territoriale tė Kosovės. Kjo fazė duhet tė jetė e kryer brenda 36 muajve. Sa i pėrket participimit vendor, qė do tė notohet me 20 pėr qind tė pikėve, si pikė e parė ėshtė marrėveshja pėr partneritet lokal, ku pikėsimi do tė bėhet nė bazė tė angazhimit tė bazuar nė forma tė ndryshme tė partneritetit si nėpėrmes konsorciumit, ndėrmarrjes sė pėrbashkėt etj. Me pikė nė kėtė pjesė do tė vlerėsohet edhe angazhimi i menaxhmentit vendor. Me pikė do tė vlerėsohet angazhimi i ēdo punėtori vendor si nė pozitėn e drejtorit menaxhues, shitje dhe marketing, operacione, financa dhe personel. Pikėsim do tė ketė edhe mbėshtetja e stafit lokal nė Qendrėn pėr Kontaktim tė Konsumatorėve nė Kosovė.

Sa i pėrket pikėsimit nė pjesėn e shėrbimeve dhe kualitetit tė tyre, qė participon me 10 pėr qind tė vlerėsimit, pikėt do tė ndahen pėr ēdo shėrbim bazik tė ofruar si shėrbimet SMS, MMS, WAP 2.0, GPRS, e-mail, pastaj shėrbimet e ashtuquajtura X, Y dhe Z etj. Pikė shtesė do tė ketė pėr konkurrentin qė ofron shėrbime shtesė apo zgjidhje si zėvendėsimin e telefonave fiksė, pastaj virtual PBX, zgjidhjet XX, YY etj.

Tek kualiteti i shėrbimeve vlerėsimi do tė bėhet pėr kualitetin e tyre nė hapėsirėn e interferencės si gjasa e bllokimit nė 2 pėr qind apo mė mirė. Njė element tjetėr i vlerėsimit ėshtė edhe pėrvoja nė telefoninė mobile.

Pėrparėsi do tė ketė zgjerimi nė tregje, ndėrsa aplikanti qė nuk ėshtė i pranishėm tė paktėn nė njė treg tė telefonisė mobile, nuk do tė marrė fare pikė nė kėtė sektor. Pikėsimi i aplikantit do tė bėhet pėr ēdo treg ku ai ėshtė i pranishėm, ndėrsa pikė shtesė do tė ketė pėr ēdo vit tė pėrvojės nė telefoninė mobile.

Ēmimi i ofruar pėr licencė starton nė 20 milionė euro. Ēdo ēmim i ofruar nėn kėtė shumė nuk do tė pranohet fare. Ndėrsa, si referencė pėr pikėsim do tė jetė oferta mė e lartė e cila fiton 30 pėr qind tė pikėve, ndėrsa nė bazė tė saj do tė bėhet pikėsimi pėr ofertat mė tė ulėta.

ART-ja do t'ia lėshojė fituesit tė tenderit licencėn pėr 15 vitet e ardhshme. Afati i fundit pėr ofertimi ėshtė 17 janari i vitit tė ardhshėm. Kur llogaritet se komisionit vlerėsues do t'i duhen disa ditė qė t'i vlerėsojė ofertat dhe ta shpallė fituesin, atėherė del se operatori i dytė i telefonisė mobile nuk mund t'ia fillojė punės tė paktėn deri nė mars tė vitit tė ardhshėm.

Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail