Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

OEK kėrkon mė shumė kompetenca


Prishtinė, 17 tetor 2005 - Oda Ekonomike e Kosovės kėrkon mė shumė kompetenca nė fushėn e ekonomisė, nga shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut Joachim Ruecker. Ruecker ndėrkaq, i pėrgėzoi zyrtarėt e Odės pėr organizimin e takimit nė Shtėrpce, mes biznesmenėve nga Kosova dhe atyre nga Serbia e Mali i Zi.

Po ashtu, nė takimin e sotėm, i cili u mbajt nė Odėn Ekonomike mes prijėsve tė Odės me Ruecker, ėshtė kėrkuar qė nė Odė tė funksionojnė disa agjenci tė rėndėsishme. Nėnkryetari i Odės Mustafė Ibrahimi, tha se kėto agjenci do tė punonin shumė mė mirė nėse i menaxhon OEK-u.

“Kėrkesat kryesisht janė tė orientuara nė atė qė Odės t’i jepet mundėsi qė tė ketė apo tė funksionojė agjencia pėr regjistrimin e bizneseve, agjencia pėr investime dhe shumė agjenci tė tjera tė cilat tani pėr tani janė nė fazėn e konstituimit. Kjo sigurisht do tė funksiononte dhe do tė bėnte shumė mė mirė nėse ato do t’i liheshin apo do ti ketė nėn kompetenca OEK”, ka thėnė zotėri Ibrahimi.

Shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut Joachim Ruecker tha se do t’i ketė parasysh kėto kėrkesa tė Odės dhe njėherėsh pėrgėzoi pėr takimin e realizuar nė Shtėrpce.

“Unė e kam lavdėruar z. Ibrahimi pėr punėn shumė tė mbarė, pėr njė punė sistematike. Po ashtu i kam pėrgėzuar pėr aktivitetet e fundit, UNMIK-u ka qenė shumė i interesuar pėr takimin e fundit nė zonėn e Shtėrpcės”, ka thėnė Ruecker.

Nėnkryetari i Odės, Mustafė Ibrahimi, tha se Shtylla e Katėrt ėshtė duke bėrė punė tė shkėlqyeshme nė proceset e mbėshtetjes sė ekonomisė.

ECIKS / Radio Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail