Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Vėshtirė tė binden investitorėt e huaj tė vijnė nė Kosovė


Kujtim Dobruna, themelues i ECIKS thotė se pėrmes studimeve qė kanė bėrė kanė arritur ta bindin qeverinė austriake se e vlen ta ndihmojė zhvillimin ekonomik nė Kosovė, nė veēanti pėrmes pėrkrahjes sė sektorit privat

Prishtinė, (Koha Ditore) 18 janar 2006 - Kosova aktualisht ėshtė e detyruar qė brenda njė periudhe tė shkurtėr kohore tė ballafaqohet me shumė probleme madhore pėr tė nxėnė hapin me shoqėritė tjera pėr shkak tė kushteve tė pavolitshme me tė cilat pėrballen sektorėt e ndryshme tė ekonomisė kosovare nė veēanti ndėrmarrjet brenda sektorėve. Nga rezultatet e studimit tė Nismės Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS) me seli nė Vjenė, si emėrues i pėrbashkėt janė nxjerrė kushte tė pavolitshme tė kreditimit, mungesa e metodave moderne tė menaxhimit dhe stafit profesional menaxhues, infrastruktura e dobėt - duke pėrfshirė kėtu edhe mungesėn e rrymės, korrupsionin, konkurrencėn jolojale...

"Nė njė fazė tė kėtillė, mjaft tė ndjeshme e tė brishtė, ėshtė mjaft vėshtirė tė binden investitorėt e huaj tė investojnė nė Kosovė", tha pėr "Kohėn ditore", Kujtim Dobruna themelues dhe kryetari i ECIKS.

Dobruna bėn tė ditur se megjithatė, ECIKS pėrmes studimeve qė ka bėrė nė Kosovė ka arritur qė ta bind qeverinė e Austrisė se ndihma nė zhvillimin e sektorit privat dhe stimulimi i bashkėpunimit tė ndėrsjellė nė mes tė ndėrmarrjeve austriake dhe ndėrmarrjeve kosovare mund tė sjellė dobi pėr tė dyja vendet.


Reagimet e para pozitive tė qeverisė austriake

Eciks pėrfundoi studimin pėr potencialet e sektorėve tė ekonomisė dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė me theks tė veēantė ne sektorin e bujqėsisė dhe teknologjisė informative (IT), studim ky i kėrkuar dhe financuar nga Agjencia Austriake pėr Zhvillim (Austrian Development Agency - ADA), qė vepron nė kuadėr te Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Austrisė.

"ECIKS pėrpos sektorit tė minierave dhe atij tė energjisė, ka identifikuar edhe sektorin e bujqėsisė dhe atė tė teknologjisė informative si sektorė tė rėndėsishėm dhe tė aftė pėr tė absorbuar investime tė huaja", bėn tė ditur Dobruna.

Gjatė hulumtimit dyjavor nė Kosovė, sipas Dobrunės, ECIKS identifikoi gjithsej 16 projekte interesante pėr realizim nė partneritet me ndėrmarrjet austriake. "Kėto projektpropozime janė kryesisht nga sektori i bujqėsisė, i pėrpunimit tė ushqimit dhe ai i teknologjisė informative. Ka edhe projekte tė tjera si nga pėrpunimi i mbeturinave plastike, pėrpunimi i gurit, pėrpunimi i barėrave natyrore etj", thotė Dobruna. Projektet i janė dorėzuar qeverisė austriake nė dhjetor tė vitit 2005 bashkėrisht me raportin hulumtues. "Pritet qė qeveria pėrmes kanaleve tė veta tė kėrkojė ndėrmarrės tė interesuar austriak, tė cilėt do t'i realizojnė kėto projekte nė partneritet dhe investim tė pėrbashkėt me ndėrmarrjet kosovare", tha Dobruna.

Parametrat e nxjerrura, sipas tij, japin shenja pozitive pėr realizimin e qėllimit tė studimit, "Reagimet e para nga qeveria pėr pėrmbajtjen e studimit dhe nivelin profesional tė realizimit tė tij janė shumė pozitive", thotė Dobruna duke shtuar se qeveria austriake do ta pėrkrah secilin projekt qė i pėrmbushė kriteret pėr realizim nė partneritet mes ndėrmarrjeve austriake e kosovare me tė holla nė vlerė prej 50 pėr qind tė vlerės sė investimit, "por jo mė shumė se 200 mijė euro pėr projekt".


ECIKS fton austriakėt tė investojnė nė sektorin e bujqėsisė dhe IT

"Eciks ka ofruara propozimet konkrete pėr investime tė pėrbashkėta, posaēėrisht nė sektorin IT-sė dhe tė bujqėsisė", tha Dobruna.

"Nė kuadėr tė programit tė ADA pėr Kosovėn ekziston njė pėrqendrim i veēantė nė ēėshtjen "Ekonomia dhe Punėsimi", qė kryesisht bazohet nė krijimin e strukturave lokale qė krijojnė vende tė reja pune dhe qė forcojnė e stimulojnė prodhimin vendor", tha themeluesi i ECIKS.

Sipas tij pėr ta realizuar me sukses konceptin e partneritetit tė ndėrmarrjeve (Business-to-Business Projekte) nė Kosovė, ėshtė e domosdoshme njohja e strukturave tė ndėrmarrjeve lokale. Pėr kėtė arsye ADA vitin e kaluar ka angazhuar ECIKS tė bėjė njė studim tė
detajuar tė strukturės sė kėtyre ndėrmarrjeve dhe tė sektorėve tė ekonomisė kosovare.

Studimi i bėrė nė Kosovė ka pėrfshirė: analizėn mbi ndėrmarrjet kosovare, strukturėn e tyre, veprimtaritė afariste, nivelin e aplikimit tė metodave afariste-shkencore nė planifikim dhe organizim tė ndėrmarrjes. "Analizėn mbi sektorėt e ekonomisė sė Kosovės, potencialet dhe pėrparėsitė e tyre, me theks tė veēantė nė sektorin e bujqėsisė dhe atė tė teknologjisė informative, identifikimin e sektorėve dhe ndėrmarrjeve me aftėsi absorbuese tė programeve B2B pėr realizimin me sukses tė partneritetit tė ndėrmarrjeve", tregon Dobruna.

Ai sqaron se kanė bėrė edhe identifikimin e investimeve austriake nė Kosovė, suksesin apo mossuksesin e tyre, identifikimin e ndėrmarrjeve austriake qė kanė interes tė investojnė nė Kosovė, etj.


Austriakėt tė pėrqendruar nė stimulimin e prodhimeve vendore

Sa i pėrket studimit te tashėm pėr Austrian Development Agency - ADA, ky studim ndėrlidhet me programin afatgjatė tė ADA-s pėr Kosovėn. Ne kuadėr tė kėtij programi ekziston njė pėrqendrim i veēantė nė ēėshtjen "Ekonomia dhe Punėsimi", qė kryesisht bazohet nė krijimin e strukturave lokale qė krijojnė vende tė reja pune dhe qė forcojnė e stimulojnė prodhimin vendor. Ky qėllim mund tė arrihet nė njėrėn anė pėrmes pėrkrahjes sė NVM-ve (kredi,
trajnime,etj.) e nė anėn tjetėr pėrmes pėrfshirjes sė NVM-ve kosovare nė rrjedhat kombėtare, regjionale e ndėrkombėtare tė prodhimit e tė afarizmit. Instrumentet e ADA kanė qėllim tė realizojnė kėtė tė dytėn.

"Pėr ta realizuar me sukses konceptin e partneritetit tė ndėrmarrjeve (Business-to-Business Projekte) nė Kosovė, njohja e strukturave tė ndėrmarrjeve lokale ėshtė e domosdoshme", thuhet nė ueb faqen e kėsaj organizate nė eciks.org. Ne kuadėr te studimit, Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS) ka hulumtuar dhe ka paraqitur nė detaje strukturėn e ndėrmarrjeve dhe potencialet e sektorėve tė ekonomisė kosovare.

ECIKS tanimė pėr disa vite radhazi kėshillon dhe informon investitorėt e huaj pėr pėrparėsitė dhe mundėsitė e investimeve nė Kosovė dhe stimulon bashkėpunimin ekonomik mes Kosovės dhe vendeve tė regjionit.

(Marrė nga Koha Ditore, e datės 18 janar 2006, versioni i printuar, faqe 30)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail