Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Lancohet Inkubatori virtual i biznesit


Prishtinė, 10 maj 2007 - Inkubatori virtual i biznesit quhet programi i ri tė cilin sot e lancoi nė Prishtinė, Instituti pėr Hulumtime Zhvillimore- RIINVEST nė bashkėpunim me Agjencinė Amerikane pėr Zhvillim.

Inkubatori Virtual i Biznesit do tė ndihmojė tė rinjėt, punėkėrkuesit, studentėt, njohėsit e internetit dhe webfaqeve qė nėpėr mes kėtij programi tė ofrojnė shėrbimet e tyre qė nga pėrkthimet e deri te projektet e ndėrlikuara kėrkimore, tha kryetari i RIINVEST-it, Muhamet Mustafa."Ju mund tė jeni nė Kosovė, por mund tė kryeni njė punė pėr kompani dhe individė tė rėndėsishėm pėr institute kėrkimore nė gjithė botėn. Ne krijojmė njė infrastrukturė virtuale e cila bėn tė mundur kryerjen e punėve nė Kompani tė mėdha dhe ne shpresojmė se kjo me kohė do tė zhvillohet dhe Kosova duke pasur parasysh strukturėn e re tė popullsisė, edukimin e njerėzve tanė dhe aftėsitė pėr tė komunikuar nė anglisht do tė krijojė mundėsi tė mėdha pėr punėsim", tha Mustafa.

Ai theksoi se ėshtė suskses pėr inkuadrimin e Kosovės nė njė projekt tė tillė i cili mbėshtetet nga Agjencia amerikane pėr zhvillim ndėrkombėtar, USAID-i dhe i cili lancohet nė tė gjitha vendet e rajonit. Inkuadrimi i biznesit nė njė program tė tillė, tha Mustafa do tė ndihmojė organizatat nė uljen e shpenzimeve tė tyre dhe do tė krijojė fleksibilitet qė ato tė jenė konkurente nė tregun global.

"Unė shpresoj se me njė punė tė pėrbashkėt nė kėtė drejtim, Kosova mund tė hyjė shumė mė seriozisht e unė mund t’iu them se kjo fushė ėshtė ardhmėria e Kosovės. Zhvillimi i suksesshėm ėshtė nėse ne jemi vetėm tė pranishėm nė botėn e teknologjisė informative dhe nėse kėtė teknologji e pėrdorim qė burimet tona t’i fisnikėrojmė dhe t’i shesim me njė konkurencė mė tė madhe nė tregun e jashtėm", tha Mustafa.

Ngritja e kapaciteteve dhe organizatave qė merren me kėtė punė ka shtyrė RIINVEST-in qė tė lancojė njė program edukimi nė Kosovė tė fokusuar nė njė softuer ingjiniering. Ne kemi ambicie qė tė shtyjmė tė rinjėt tanė qė tė bėhen prodhues tė softuerit, tha Mustafa. Inkubatori, do tė krijojė mundėsi punėsimi pėr tė rinjėt kosovar qė ata tė mos kėrkojnė tė dalin jashtė vendit, tha Xhenifer Tika nga USAID-i.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail