Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria dhe Kosova drejt njėsimit tė tregut tė punės


Tiranė, 8 shkurt 2004 - Shqipėria dhe Kosova do tė punojnė pėr tė krijuar njė treg tė pėrbashkėt pune. Dje, gjatė konferencės kombėtare “Dialogu social nė Shqipėri; arritjet dhe sfidat”, organizuar nga Ministria e Punės dhe Ēėshtjeve Sociale, u parashtruan strategjitė e zhvillimit ekonomik midis Shqipėrisė dhė Kosovės. Ministri i Punėve dhe Ēėshtjeve Sociale Engjėll Bejtaj, tha se aktiviteti zhvillohet nė linjė tė programit dhe zbatimit tė politikave tė bashkėpunimit tė qeverisė me partnerėt socialė. “Problemet e mbrojtjes sociale, tė pagave, tė politikave tė tregut tė punės, tė formimit profesional, tė mbrojtjes dhe sigurimit nė punė, tė privatizimit, qė ndikojnė drejtpėrdrejtė nė standardin e kostos sė jetės nė shoqėri, janė sfidat qė paraqiten para nesh”, tha ai. Kjo deklaratė u bė si pėrgjigje ndaj pakėnaqėsive tė shfaqura prej popullsisė qė ėshtė duke zhvilluar protesta dhe kundėrshtuar rritjen e ēmimeve tė shėrbimeve dhe tė konsumit tė pėrditshėm, si tarifave tė telefonisė fikse, energjisė elektrike dhe sė fundi ēmimit tė bukės.
Ministri i Punės sė Kosovės, Ahmet Isufi, deklaron se delegacioni kosovar ka ardhur nė Tiranė pėr tė shkėmbyer tė rejat mė tė fundit rreth zhvillimeve partnere dhe pėr ngritjen e dialogut social. Pyetur se si paraqitet nė relacionin katėrvjeēar, i fundit nė fushėn sociale nė Kosovė, ministri kosovar Isufi thotė: “Kosova ėshtė nė fazėn e njė zhvillimi tė mirėfilltė. Aktualisht me krijimin e insitucioneve ėshtė vėnė vetėm baza e parė, ajo e ngritjes sė institucioneve, por gjendja ėshtė e rėndė se nė vend 57% janė tė papunė dhe kjo ėshtė tragjike duke pasur parasysh moshėn e re tė popullatės”.
Pėrfaqėsuesi i Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Shqipėrisė (BSPSH), Gėzim Kalaja, kėrkoi prej qeverisė vijimin e negociatave me qėllim marrjen e masave pėr t’i paraprirė ngritjes sė ēmimeve me tė cilat po pėrballet popullata. “BSPSH-ja nuk e ka pėrjashtuar asnjėherė rėndėsinė e dialogut social, pasi kėshtu arrihet mė tepėr sesa prej protestave. Po ashtu, zhvillimin e njė strategjie pėr tė stabilizuar situatėn dhe pėr tė pėrmirėsuar jetėn e popullsisė, hapjen e vendeve tė lira tė punės, respektim i standardeve ndėrkombėtare nė tregun e punės bazuar nė konventat ndėrkombėtare, ku gjejnė pasqyrim tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut etj.”

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail