Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

UNMIK ndryshon procedurat e privatizimit


Prishtinė, 22 prill 2005 - Kryeadministratori Soren Jessen Petersen, shpalli sot ndryshimin e Rregullores sė Agjencisė Kosovar tė Mirėbesimit. Me kėtė, procesi do tė ec shumė mė shpejt pėrpara, pasi qė ndėrmarrjet shoqėrore do tė mund tė privatizohen pa u marrė me pėrcaktimin e statusit apo tė pronėsisė sė tyre.

“Ne kemi bėrė sot njė hap shumė tė madh pėrpara, nė procesin e privatizimit”, ishin fjalėt e para tė kryeadministratorit Petersen nė konferencėn pėr gazetarė bashkė me shefin e Shtyllės sė Katėrt, Joachim Rüecker dhe ministrin Bajram Kosumi.

“Pėr kėtė ndryshim tė rregullores sė AKM-sė ėshtė pritur njė kohė e gjatė, por unė mund tė ju siguroj se ne kemi punuar shumė pėr kėtė. Unė do tė falėnderoja Joachim Rüecker dhe stafin e tij. Me kėtė procesi do tė ec shumė mė shpejtė pėrpara”.

Petersen njoftoi se me kėtė ndryshim nuk duhet tė pėrcaktohet statusi apo pronėsia e ndėrmarrjes shoqėrore para shitjes sė saj. Mirėpo kjo nuk do tė thotė se tė drejtat e pronarėve nuk ruhen, por ėshtė e fuqizuar mė shumė e drejta e pronarit. Nė rregulloren mė tė re tė AKM theksohen se tė gjitha procedurat duhet tė jenė nė pajtim me konventėn evropiane pėr tė drejtat e njeriut, tha Petersen. Nė raste tė ankesave, pėrcaktimi i pronėsisė do tė shqyrtohet nga Oda e Veēantė.

Edhe kryeministri Kosumi u shpreh se rregullorja ėshtė njė sukses i madh. Shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Joachim Rüecker ndėrkaq, theksoi se mbeten tė pėrkushtuar tė privatizojnė 90 pėr qind tė vlerės sė ndėrmarrjeve shoqėrore. Rüecker po ashtu tha se mandati i AKM-sė me njė klauzulė ėshtė zgjatur dhe ka kohė tė mjaftueshme pėr t’i arritur synimet.

ECIKS / R. Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė Vjenė



Analizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?



Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail