Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Parlamenti i Kosovės diskuton pėr privatizimin

PRISHTINĖ, 4 KORRIK 2003 - Parlamenti i Kosovės pėr herė tė parė dje ka diskutuar pėr procesin e privatizimit nė Kosovė qė nga miratimi i rregullores nė Kėshillin e Sigurimit e cila mundėson privatizimin e ndėrrmarrjeve shoqėrore. Krerėt e agjensisė kosovare tė mirėmbesimit e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr procesin e privatizimit nė Kosovė paraqiten dje nė Kuvendin e Kosovės njė ekspoze. Pėrfaqėsuesi nga Shtylla e IV-tė e UNMIK-ut Jürgen Voss tha se nė Kosovė gjatė privatizimit ėshtė vendosur tė pėrdoret metoda "Spin off" e pėrshtatur me rrethanat e kėtushme pėr faktin e problemeve tė shumta rreth ēėshtjes sė pronėsisė. E gjithė kjo sipas tij ėshtė trashėguar nga e kaluara. Jürgen Voss kėrkoi mbėshtetjen e Kuvendit tė Kosovės pėr publikimin e mėnyrės sė procesit tė privatizimit nė mėnyrė qė qytetarėt ta kuptojnė drejtė kėtė proces. Ndėrkaq drejtori vendor i AKM-sė Ahmet Shala tha se asnjė model i privatizimit nė Kosovė nuk do tė ketė sukses pa mbėshtetjen e Kuvendit. Nga ana tjetėr deputetėt kėrkuan qė qeveria dhe institucionet e Kosovės tė kenė mė shumė kompetenca gjatė procesit tė privatizimit.

DWELLE / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail