Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shuk: Kosova tė promovojė investimet


Prishtinė, 9 janar 2007 - Kosova duhet tė krijojė infrastrukturė ligjore dhe ambient tė favorshėm pėr investitorėt, tha sot zv/kryedaministratori Stiven Shuk pas takimit tė sotėm me ministrin e Tregtisė dhe Industrisė Bujar Dugollin. "Duhet tė bėjmė njė analizė tė mirė tė ligjeve ekzistuese nė Kosovė dhe se duhet krijuar njė ambient tė favorshėm pėr investime nė fushėn e biznesit", tha Shuk. Por ai ėshtė zotuar se UNMIK-u do tė bėjė pėrpjekje pėr tė ndihmuar Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė nė krijimin e njė ambienti favorizues pėr bizneset. Ministri Bujar Dugolli tha se edhe pėrkundėr rritjes ekonomike dhe tė eksportit gjatė vitit 2006, synimet dhe pretendimet e kėsaj ministrie janė qė 2007-ta tė jetė njė vit jo vetėm determinues nė aspektin politik, "por edhe njė vit, i cili do tė shėnojė rritje ekonomike tė gjithėmbarshme". Dugolli nga z.Shuk ka kėrkuar qė tė ndihmojė nė disa ēėshtje dhe kėrkesa tė komunitetit tė biznesit pėr ndryshimin e disa politikave fiskale qė Kosovėn do ta bėjnė mė atraktive pėr investimet e huaja, si dhe ēėshtjet tjera qė kanė tė bėjnė me progresin dhe aspektet qė lidhen kryesisht me zhvillimin e ekonomisė sė Kosovės dhe se poashtu ėshtė pėrkrahur nga z.Shuk pėr punė tė pėrbashkėt nė politika favorizuese. Numri dy i UNMIK-ut, qė nė kėtė fillim vitit ka nisura takime me tė gjithė ministrat, sot ėhstė takuar edhe me ministrin e Punės dhe Mirėqenies Sociale Ibrahim Selmanaj.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail