Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BERZH-i kėrkon liberalizimin e tregut tė telefonisė


Pėrfaqėsuesit e Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH) nė Prishtinė, Paul Moffat dhe Kenji Nakazawa, thanė se do tė ofrojnė asistencė teknike

Prishtinė, 12 tetor 2005 - Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH) u ka rekomanduar autoriteteve nė Kosovė qė ta liberalizojnė tregun e telefonisė nė vend. Sipas tyre, hapja e tregut dhe mbėshtetja e rregullatorit tė pavarur, konform praktikave tė Bashkimit Evropian, mundėson aplikimin e konkurrencės sė lirė nė sektorin e telekomunikacionit, si alternativa e vetme pėr zhvillimin e kėtij sektori. Pėrfaqėsuesit e Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim nė Prishtinė, Paul Moffat dhe Kenji Nakazawa, kėto komente i bėnė pas takimit me kreun e Autoritetit Rregullativ tė Telekomunikacionit tė Kosovės, Anton Berisha. Kryetari i ART-sė i ka informuar zyrtarėt e Bankės Evropiane me aktivitetet e ART-sė pėr zhvillimin e sektorit tė telekomunikacionit, si dhe nevojėn imediate tė hapjes sė tregut dhe konkurrencės sė lirė nė kėtė sektor. Pėrfaqėsuesit e BERZH-it i kanė premtuar ART-sė asistencė profesionale dhe teknike pėr implementimin e projekteve tė saj.
Posta dhe Telekomi i Kosovės (PTK) ėshtė i vetmi operator qė ofron shėrbime tė telekomunikacionit nė Kosovė. Kėto shėrbime janė kritikuar nė raportin e Komisionit Evropian, dega ekzekutive e Bashkimit Evropian, i cili i ka cilėsuar si mė tė dobėtat e mė tė shtrenjtat nė rajon. Vitin e kaluar ART-ja pati pėrzgjedhur kompaninė Mobikos si operator tė dytė, por UNMIK-u e anuloi fituesin e tenderit me pretendimin se ka pasur korrupsion gjatė procesit.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail