Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Autostradė edhe Prishtinė - Shkup


Prishtinė, 14 nėntor, 2006 - Brenda kėtij viti do tė pėrmbyllen tė gjitha punimet pėr rregullimin e infrastrukturės periferike rrugore tė kryeqytetit, thanė pėr KosovaLive zyrtarė tė Ministrisė sė Transportit dhe Postė Telekomunikacionit (MTPT), ndėrkohė qė paralajmėruan se nė vitin 2007 do tė fillojnė punimet pėr ndėrtimin e autostradės Prishtinė - Shkup.

Zėdhėnėsi i MTPT-sė, Shefki Ukaj, tha se aktualisht janė nė pėrfundim tė asfaltimit tė rrugės regjionale Prishtinė - Shkup M2, segmenti i rrugės Veternik - Ēagllavicė.

"Aktualisht kanė filluar punimet e fazės sė tretė tė rikonstruimit tė rrugės magjistrale, ndėrkohė qė punėt e dheut dhe tamponit kanė pėrfunduar", tha Ukaj, duke shtuar se projekti i zgjerimit tė rrugės magjistrale ishte i domosdoshėm, pasi qė aty pėrherė krijohej njė fyt i ngushtė nė trafik.

Ndėrkohė, zvarritjen e punimeve tė kėtij projekti kaq tė rėndėsishėm pėr Prishtinėn, zyrtarė tė MTPT-sė e arsyetojnė me disa problemeve rreth zhvendosjes sė tri shtyllave elektrike.

"MTPT-ja ka arritur tė bėjė zgjidhjen e kėtij problemi duke lidhur njė marrėveshje bashkėpunimi me Korporatėn Energjetike tė Kosovės (KEK), pėr zhvendosjen e tri shtyllave elektrike nė njė vend tjetėr", tha Ukaj, duke shtuar se shpenzimet e zhvendosjes sė tyre janė kryer nga tė dy tė palėt.

Investitori i vetėm i kėtij projekti rrugor ėshtė MTPT-ja, e cila pėr kėtė rrugė tė gjatė dy kilometre ka investuar afro 2 milionė euro, ndėrkohė, sipas zyrtarėve, tė MTPT-sė, kjo rrugė do tė ketė 4 shirita, tė cilėt do tė shėrbejnė pėr automjetet nė tė dy kahet. Ndryshe, synimi kryesor i zyrtarėve tė MTPT-sė, ėshtė ndėrtimi i njė autostrade, e cila do tė lidhė magjistralen Prishtinė - Shkup.

Sipas Ukajt, gurthemeli i kėsaj autostrade mendohet tė vihet vitin e ardhshėm, pasi qė, sipas tij, ėshtė duke u punuar rreth punimit tė kėtij projekti kaq tė rėndėsishėm. Ndėrkohė, ai tha se realizimi i kėtyre projekteve tė rėndėsishme rrugore nė periferi tė Prishtinės ka mundėsuar njė komunikacion mė tė lehtė.

MTPT-ja nė kėtė pjesė tė Prishtinės, po ashtu ka bėrė zgjerimin e rrugės magjistrale M2 nga Stacioni i Autobusėve deri te pompa e karburanteve "Kosova Petrol". MTPT-ja pėr ketė rrugė tė gjatė rreth njė kilometėr ka investuar rreth 700 mijė euro, ndėrkohė kjo rrugė aktualisht ėshtė e gjerė 7 metra, 3.5 metra nė mes, e cila ėshtė paraparė tė jetė hapėsirė gjelbėruese, ndėrkaq trotuaret e kėsaj rruge janė tė gjera 2.80 metra.

ECIKS / KosovaLIve
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail