Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Komisioni Evropian "sqaron" premtimet e Solanės pėr Kosovėn


Bruksel, 01 mars 2004 - BE-ja nuk ka para shtesė pėr realizimin e standarteve nė Kosovė, por 100 milionėt e premtuara nga Havier Solana janė pjesė e 284 milionė eurove qė BE-ja ka ndarė pėr Kosovėn gjatė viteve 2002 – 2003 dhe 2004.

Komisioni Evropian si i vetmi institucion pėrgjegjės pėr buxhetin e Bashkimit Evropian, i cili nė bashkėpunim edhe me Kėshillin e ministrave tė BE-sė si dhe Parlamentin Europian administron tė ardhurat qė shtetet e tij anėtare derdhin nė arkėn e pėrbashkėt, ka vėnė nė dukje se BE-ja ka vetėm njė arkė tė pėrbashkėt, nga hyjnė dhe dalin edhe tė gjitha financimet apo ndihmat qė Bashkimi Europian u ofron vendeve tė tij anėtare, kandidate ose vendeve tė treta. Kėto sqarime u bėnė menjėherė porsa shtypi i Kosovės njoftoi pėr 100 milionė euro tė premtuara nga shefi i politikės sė jashtme tė Bashkimit Europian, Havier Solana.

Sipas zėdhėnėses sė Komisionit Evropian, Emma Udwin, 100 milionėt e premtuar nga Solana janė shuma arithmetike e ndihmave qė i janė dhėnė ose premtuar Kosovės pėr vitet 2002, 2003 dhe 2004.

Zyrtarėt e Komisionit Evropian, sqaruan se BE-ja nė programin e saj tė ndihmave pėr vendet e treta pėrfshin rregullisht edhe Kosovėn. Ndihmat qė BE-ja i ofron Kosovėn janė pjesė e programeve tė saj CARD-s ku pėrfshihen tė gjitha vendet e Europės Juglindore, tė agjencisė sė rindėrtimi tė Ballkanit me qėndėr nė Selanik, nė kuadėr tė Paktit tė Stabilitetit etj. etj. Prandaj Emma Udvin sqaron se edhe 100 milionėt eurot tė pėrmendura nga Solana, janė para qė janė ndarė nga BE-ja nė kuadėr tė kėtyre programeve. Sipas zėdhėnėses sė Komisionit Evropian, BE-ja nuk ka paraparė ndonjė buxhet tė ri pėr standardet nė Kosovė, por 100 milionėt janė pjesė e ndihmave tė dy viteve tė kaluara dhe kėtij viti, qė BE-ja ka dhėnė dhe po jep pėr Kosovėn.

"Havier Solana kur ka pėrmendur 100 milionė eurot ka pasur parasysh ndihmat financiare qė i janė dedikuar Kosovės nė kuadėr tė buxhetit tė programit CARDS pėr vitet 2002, 2003 dhe 2004 - deklaroi nė konferencėn e zakonshme tė shtypit, qė mbahet ēdo mesditė nė selinė e Komisionit Europian nė Bruksel zėdhėnėsja e Kris Patenit, komisionerit Evropian tė ngarkuar pėr ēėshtjet e jashtme.

Sipas shifrave tė Komisionit Evropian, ndihma e pėrgjithshme e BE-sė pėr Kosovėn, nė kuadėr tė programit CARDS, gjatė dy viteve tė kaluara dhe kėtij viti arrin nė shumėn prej 282.8 milion EURO. Nė kuadėr tė kasaj shume 155 milion EURO janė dhėnė pėr vitin 2002, 76.3 milion pėr vitin 2003 dhe vetėm 51.5 pėr vitin 2004. E vetmja shtesė qė ka ndodhur ishin 16.3 milionėt e vitit tė kaluar, duke e ēuar kėshtė ndihmėn e BE-sė pėr vitin 2003 nė 76.3 milion euro. Nė kuadėr tė 282.8 milionėve pėr tė 3 vitet, 100 milion nga kjo shumė, janė dedikuar pėr tė pėrkrahur projektet pėr zbatimin apo arritjen e standardeve. Dhe Havier Solana ka pasur parasysh pikėrisht kėtė shumė kur ka folur pėr 100 milionė eurot, kanė theksuar zyrtarėt e Komisionit Evropian.

ECIKS / DWelle
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail