Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Binarėt qė ndėrpriten nė Han tė Elezit


FUSHĖ-KOSOVĖ, 17 GUSHT 2003 - “Hekurudhat e Kosovės janė pjesė e rezervuar e administratės ndėrkombėtare, dhe nė fakt deri tani kanė qenė tė harruara nga institucionet e Kosovės”, ėshtė shprehur drejtori i Hekurudhave tė Kosovės, Fitim Shala. Shala tha se Hekurudhat janė nė kompetencė tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit, dhe se “kjo agjenci nuk ėshtė treguar shumė efikase nė udhėheqjen e organiziatave publike”. Mirėpo, ai pėrmend vizitėn qė ua kishte bėrė ministri i Trasportit, Postės dhe Telekomunikacionit, Zef Morina, pasi qė ishte ftuar nga hekurudharėt, ku ai e vlerėsoi shumė domėthėnese qė sa mė parė tė kalojnė nė kompetenca tė institucioneve vendėse edhe Hekurudhat e Kosovės. Shala pohoi se nga ministri Morina tė ketė marrė njė propozim tė Ligjit mbi Hekurudhat, tė cilėn e kanė pritur me padurim. “Me gjithė disa mangėsi qė ka, por si do tė kalojė nė Parlament vėshtirė ėshtė tė thuhet, meqenėse hekurudhat janė ende pjesė e rezervuar e UNMIK-ut”, thotė z. Shala. Ndėrkaq, ndonėse ėshtė investuar bukur shumė mund dhe para pėr futjen nė funksion tė hekurdhuave, megjithatė nė Kosovė qarkullon vetm njė tren. “Treni i udhėtarėve nė linjėn Fushė Kosovė-Leshak-Hani i Elezit financohet nga OKB-ja. Me kėrkesėn e ndėrkombėtarėve ai ėshtė vėnė nė lėvizje pėr qarkullimin e minoritarėve. Ėshtė bėrė njė punė e mirė, meqenėse ai nuk u shėrben vetėm minoritarėve, por tė gjithė qytetarėve. Mund tė them se se mė se 70 pėr qind tė udhėtarėve janė shqiptarė”, tha z.Shala, pėr tė shtuar se “kanė provuar qė pėrmes hekurudhės tė lidhet Fushė-Kosova me Pejėn, i cili ka lėvizur disa muaj, por jemi detyruar ta ndalim meqenėse nuk ka vagona dhe lokomotiva nė numėr tė mjaftueshėm”. Nė kėtė ndėrmarrje publike po bėjnė pėrpjekje qė Hekurudhat e Kosovės tė jenė edhe pjesė e asociacioneve ndėrkombėtare, qė ėshtė shumė me rėndėsi pėr shkak tė mundėsisė pėr lidhje me hekurudhat e tjera. “Njė prej objektivave mbetet pranimi i Hekurudhave tė Kosovės nė Unionin Ndėrkombėtar tė Hekurdhave - UIC. Pėr tė arritur kėtė duhet ta kemi pėrkrahjen e institucioneve tė Kosovės, por edhe tė UNMIK-ut”, shton z. Fitim Shala. Po tė arrihej kjo, sipas drejtorit tė Hekurudhave..., shumė do ta ndihmonte ndėrmarrjen, “por mė shumė klientėt tanė, pėrkatėsisht popullatėn dhe subjektet ekonomike, qė do tė shfrytėzojnė hekurudhėn pėr transport. Pa kėtė anėtarėsim, vėshtirė se mund ta pėrparojmė veprimtarinė. Vagonėt tanė nuk mund lėvizin nė shtetet tjera, sepse nuk kemi kod”. Ėshtė ky njė problem i madh posaēėrisht pėr biznesin. Nė mungesė tė qarkullimit ndėrkombėtar, mallrat nė Kosovė kryesisht transportohen me kamionė, qė ėshtė dukshėm mė shtrenjtė sesa me tren. “Njerėzit nga shtetet pėrėndimore mund ta dėrgojnė mallin e tyre vetėm deri nė kufijtė e Kosovės. Ata pėr kėtė shėrbim nė vendet e tyre mund tė bėjnė pagesė vetėm pėr shtetet e tjera jo edhe pėr territorin e Kosovės”, thotė z. Shala, me shpresė se gjėrat do tė ndryshojnė mė shpejt. Drejtori i i Hekurudhave tė UNMIK-ut, z.Fitim Shala, ka bėrė tė ditur se pėr hekurudhat e Kosovės janė ndarė 2 milionė euro, por nuk ka dhėnė mė shumė detaje se pėr ēfarė janė dedikuar ato.

ECIKS / Koha
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail