Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kryeministri viziton KEK-un


Prishtinė, 17 prill 2004 - Dje, Kryeministri Bajram Rexhepi, i shoqėruar nga ministri i Ambientit z. Ethem Ēeku ka vizituar Termocentralin Kosova B – 2, me c’rast ėshtė takuar me bordin e drejtorve tė kėsaj korporate. Nė kėtė takim Piet Faling, Drejtor Menaxhues i KEK-ut, ka informuar Kryeministrin me zhvillimin e punėve nė rekonstruimin e kėsaj korporate.

Pas vizitės se reparteve nė Termocentralen Kosova B – 2, kryeministri Rexhepi, nė prononcimin para mediave, deklaroi se kjo ishte njė vizitė pune me pėrfaqėsuesit e lartė tė KEK-ut. Qeveria e Kosovės, vazhdoi Kryeministri, ėshtė i pėrkushtuar pėr tė pėrkrahur projektet e domosdoshme pėr zhvillimin e KEK-ut. Nė vend tė financimit nga ribalansi i buxhetit tė Kosovės do tė gjinden metoda alternative pėr tė pėrkrahur zhvillimin e kėsaj Korporate e cilla ėshtė shumė e rėndėsishėm pėr zhvillimin e tėrsishėm tė Kosovės.

“Erdhėm pėr njė vizitė pune por edhe pėr tė konfirmuar mbėshtetjėn pėr menaxherin e ri tė KEK-ut Piet Faling, dhe se ne shpresojmė qė ai ėshtė njė ekspert i dėshmuar dhe se me profesionalizmin e pėrkushtimin e tij do ta ēoj pėrpara procesin e zhvillimit tė KEK-ut. Do tė jemi pėrkrahės tė KEK-ut dhe tė sektorit tė energjisė edhe nė aspektin e inkasimit ma tė mirė tė mjeteve nga energjia e shpenzuar. Kėtu do tė pėrfshihen edhe gjykatat dhe organet tjera nė mėnyrė qė tė gjithė tė paguajnė abiligimet e tyre. Nė kėtė mėnyrė do tė ndihmohej qė KEK-u mos tė jetė barės i buxhetit tė Kosovės, u shpreh kreministri Rexhepi.

Gjatė procesit tė ristrukturimit tė KEK-ut ndoshta do tė ketė edhe masa tė dhimbshme, por pa marė parasysh pasojat kjo punė duhet tė kryhet deri nė fund, nė mėnyrė qė KEK-u tė behet njė korporatė e qėndrueshme. Tepricat teknologjike qė mund tė paraqitėn gjatė kėtij procesi, do tė bejmė pėrpjekje tė zgjidhen pėrmes pensionimit dhe formave tjera.

ECIKS / Zyra pėr Informim Publik e Kryeministrit
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail