Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Tenderėt e energjetikės nė duart e LDK-sė


Reduktimi i pranisė ndėrkombėtare nė Komisionin pėr tenderė, nė projektet energjetike ėshtė i dukshėm prej 40 pėr qind nė vetėm dhjetė pėr qind, ndėrkohė qė ėshtė rritur numri i anėtarėve nė komision nga LDK-ja prej 10 pėr qind, sa ka qenė vitin e kaluar, nė 60 pėr qind nė propozimin e bėrė nė shkurt tė kėtij viti

Prishtinė, 4 Prill 2007 - Nė Komisionin tenderues pėr projekte nė energjetikė janė bėrė ndėrrime substanciale sa i pėrket proporcionit votues, e qė pėr pasojė ka kalimin e shumicės sė votuesve nė kėtė komision nga AAK-ja nė LDK. Ndėrkohė qė nuk ėshtė propozuar asnjė anėtar nga partitė opozitare qė tė jetė pjesė e komisionit pėr tenderėt nė energjetikė. Kėto ndėrrime koincidojnė edhe me deklaratat pėr “vazhdimin” e koalicionit ekzistues, duke bėrė tė qartė se janė ndėrprerė “hapat” pėr koalicionin e ri, dialogu mes Thaēit dhe Sejdiut.

Nė njė dokument tė siguruar nga “Koha Ditore” mėsohet pėr ndryshmet e propozuara nė Ligjin pėr energji pėr tė dytėn herė qė nga viti i kaluar. Reduktimi i pranisė ndėrkombėtare ėshtė i dukshėm, nga 40 pėr qind nė vetėm dhjetė pėr qind tė anėtarėve tė komisionit, ndėrkohė qė ėshtė rritur numri i anėtarėve nga LDK-ja prej 10, sa ka qenė vitin e kaluar, nė 60 pėr qind me propozimin e fundit.

Nė gusht tė vitit 2006, me amendamentin e Qeverisė, pesėdhjetė pėr qind e komisionit pėrbėhej nga anėtarė tė AAK-sė, 40 ishin pėrfaqėsues tė bashkėsisė ndėrkombėtare, kurse 10 nga LDK-ja. Ministri i Ministrisė pėr Energjetikė dhe Miniera, Ethem Ēeku, ka qenė kryesues i komisionit dhe kishte tė drejtė pėr dy vota, ndėrsa anėtarė tė tjerė ishin shefi i UNMIK-ut, zėvendėsi i tij, kryeministri i Kosovės, ministri pėr Ekonomi dhe Financa, ministri e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale, shefi i Zyrės sė Rregullatorit pėr Energji, qė ishte ndėrkombėtar, si dhe kryetari i Komisionit pėr miniera dhe minerale.

Nė nėntor tė viti 2006 janė bėrė ndryshime tė tjera nė komision. Ėshtė shtuar numri i anėtarėve tė LDK-sė, ndėrsa ėshtė zvogėluar numri i anėtarėve tė AAK-sė. Kryeministri ėshtė propozuar qė tė jetė kryesues i kėtij komisioni, kurse ministri pėr Punė dhe Mirėqenie Sociale zėvendėsohet me ministrin pėr Transport dhe Telekomunikacion.

Nė takimin e pėrfaqėsuesve tė Zyrės sė Rregullatorit tė Energjisė, mė 27 shkurt tė vitit 2007, ėshtė tėrhequr raporti me propozimet e muajit nėntor. Nė kėtė takim ėshtė ndryshuar tėrėsisht struktura e anėtarėve qė do tė votojnė nė Komisionin tenderues tė projekteve tė energjisė. Nė krye tė kėtij komisioni ėshtė vendosur Lutfi Haziri, zėvendės i kryeministrit tė Kosovės, vetėm njė ndėrkombėtar - zėvendėsshefi i UNMIK-ut, tre anėtarė nga AAK-ja - ministri i MEM-it, ministri i Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor dhe kryetari i Komisionit tė pavarur pėr miniera dhe minerale.

Kurse nga LDK-ja janė propozuar edhe katėr tė tjerė, pėrveē zv\kryeministrit, edhe ministri
pėr Ekonomi dhe Financa, Haki Shatri, njė anėtar nga Zyra e presidentit, shefi i Zyrės sė Rregullatorit pėr Energji, qė tash ėshtė Ali Hamiti, dhe njė anėtar nga Komisioni parlamentar pėr buxhet edhe financa. Kjo ka bėrė qė tė rritet pėr 60 pėr qind pesha votuese nga LDK-ja, ndėrsa ajo e AAK-sė zvogėlohet nė 30 pėr qind. Partia mė e madhe opozitare ka reaguar duke thėnė se ky komision duhet tė ketė anėtarė profesionistė e jo tė gjithė tė jenė me prapavijė
politike.

“Nuk ka asnjė kuptim qė ky komision tė jetė i pavarur me kėtė strukturė, aty duhet ta kenė vendin ekspertėt e jo politikanėt”, tha drejtori i Departamentit pėr miniera dhe minerale pranė Kabinetit pėr Qeverisje tė Mirė, Bedri Hamza.

Kjo nuk ėshtė hera e parė qė nė pozitat vendimmarrėse pėr ēėshtje tė ndjeshme emėrohen zyrtarė nga partitė politike. Para disa javėsh, Qeveria ka aprovuar njė listė me emrat pėr anėtarėt e bordeve tė ndėrmarrjeve publike. Shumica prej tyre janė tė zgjedhurit e dy partive nė koalicion, LDK dhe AAK, edhe pse ėshtė paralajmėruar se kėto borde duhet tė udhėhiqen nga njerėz profesionalė, qė tė mos ketė ndikime politike nė vendimmarrje.

Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė Vjenė



Analizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?



Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail