Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Licencohen kompanitė pėr grumbullimin e mbeturinave


Prishtinė, 30 nėntor 2005 - Autoritetet kosovare kanė licencuar sot 13 kompani publike pėr grumbullimin e mbeturinave nė Kosovė. 7 kompanitė regjionale dhe 6 komunale do tė shėrbejnė pėr rreth 1 milionė e 400 mijė banorė nė zona urbane. Shpresohet qė me kėtė akt tė krijohet njė ambient mė i pastėr pėr qytetarėt.

Nxjerrja e ligjit pėr mjedis dhe e ligjit pėr mbeturina ėshtė njė hap i rėndėsishėm nė pėrmirėsimin e sektorit tė mbeturinave. Kontribut tė veēantė ka dhėnė edhe zyra rregullatore pėr ujė dhe mbeturina e cila sot ka licencuar 13 kompani publike pėr grumbullimin e mbeturinave. Drejtori i kėsaj zyre Afrim Lajēi, shpreson se me kėtė akt do tė arrihet njė shėrbim i pranueshėm pėr konsumatorėt. Ministri i Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor, Ardian Gjini, tha se pėrkundėr investimeve tė mėdha nė kėtė sektor, nuk janė arritur rezultate tė mėdha, duke pėrmendur edhe mungesėn e inkasimit. Sfidė me tė cilėn ballafaqohet vendi ynė ėshtė edhe pagesave e shėrbimeve, pėr tė cilėn shefi i shtyllės sė IV tė UNMIK-ut Joachim Ruecker dha vėrejtje konkrete. Kontribut tė veēantė nė kėtė sektor ka dhėnė Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim me rreth 35 milion euro investime. Ėshtė bėrė e ditur, se nė ndėrtim e sipėr janė edhe 9 deponi moderne qė do tė zėvendėsojnė deponitė e vjetra.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail