Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

FMN: Rritet deficiti buxhetor i Kosovės


Sipas pėrfaqėsuesit tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar nė Kosovė, Mark Auboin, tė ardhurat pėr buxhetin e Kosovės kėtė vit do tė jenė 20 milionė euro mė pak se parashikimet, ndėrkohė qė vetėm nė tremujorin e parė tė vitit qeveria kosovare ka shpenzuar 10 milion euro mė shumė se sa ishte parashikuar me miratimin e buxhetit

Prishtinė, 13 maj 2005 - Parashikimet e Fondit Monetar Ndėrkombėtar pėr deficitin buxhetor gjatė vitit fiskal 2005 janė rritur. Sipas pėrfaqėsuesit tė kėtij institucioni, nga 100 milion qė ishte parashikimi fillestar pėr kėtė vit, deficiti do tė arrijė nė 130 milion euro. Qeveria e Kosovės, ka njė tepricė prej 170 milionė eurove tė mbetura nga vitet e mėparshme, ndėrkohė kjo shumė pritet tė ulet nė 40 milion euro, pas mbulimit tė deficitit prej 130 milion eurove.

“Diagnoza pėr buxhetin e Kosovės nuk ka ndryshuar qė nga muaji dhjetor. Kosova po pėrballet me probleme buxhetore dhe parashikimet tona tė menjėhershme kanė dėshmuar se kishim tė drejtė. Nė fund tė vitit 2004 Kosova kishte njė deficit buxhetor prej 150 milion euro”, ėshtė prononcuar pėrfaqėsuesi i Fondit Monetar Ndėrkombėtar nė Kosovė, Mark Auboin, duke shtuar se pėr vitin 2005 ky deficit do tė afrohet mė atė tė njė viti mė parė duke arritur shumėn e 130 milion eurove.

Auboin u shpreh se situata ekonomike nė Kosovė nuk ėshtė e favorshme. “Buxheti varet nga tė hyrat nga importet ndėrkohė qė parashikohet qė importet tė jenė mė tė ulėta kėtė vit krahasuar me vitet e mėparshme”- tha Auboin.

Faktori i dytė i rritjes sė parashikimit tė deficitit pėr vitin 2005 po sipas Auboin ėshtė harxhimi nga qeveria e Kosovės i mbi 10 milion eurove mė tepėr se parashikimet vetėm pėr tremujorin e pare tė kėtij viti.

“Gjatė tremujorit tė parė tė vitit janė shpenzuar 10 milion euro mė shumė. Njerėzit kanė vazhduar tė punėsohen nė administratėn publike dhe numri i tyre ėshtė rritur tej parashikimeve, megjithėse qeveria kishte premtuar ngrirjen e punėsimit”- ėshtė shprehur pėrfaqėsuesi i FMN-sė nė Kosovė. Sipas Auboin, gjithēka mund tė ndryshojė pas zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.

Ndėrkohė qė po sipas Auboin, me shumė mundėsi shuma prej 12 milionė euro qė ishte destinuar si ndihmė pėr Aeroportin e Prishtinės mund tė mos jepet. “Po ashtu, njė tjetėr faktor negativ nė harxhimin e parave tė buxhetit tė shtetit ėshtė edhe zbritja e kushteve qė kėrkoheshin mė parė pėr pėrfitimin e pensionit tė invalidit” ka pėrfunduar Auboin.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail