Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria: privatizimi duhet tė vazhdojė menjėherė


PRISHTINĖ, 20 NĖNTOR 2003 - Privatizmi duhet tė vazhdojė menjėherė sepse as nė Zyrėn Ligjore tė Kombeve tė Bashkuara nuk ėshtė konstatuar ndonjė arsye pėr ndėrprerjen e privatizimit dhe dėmet qė shkakton kjo ndėrprerje nuk mund tė kompenzohen.

Kėshtu tha zėdhėnėsja Mimoza Kusari, pas mbledhjes sė qeverisė. Ajo megjithatė pohoi tė ketė disa ndėrlikime tė reja, tė cilat shpreson tė qartėsohen deri nė mbledhjen e ardhshme tė Bordit tė AKM-sė.

Ēėshtje tjetėr delikate sa i pėrket privatizimit ėshtė ajo e bazės ligjore. Sipas Kusarit, deri tė premten do tė ketė takime intensive lidhur edhe me tri ligjet e pas 22 marsit tė ‘89-ės, pėr privatizimin.

Qėndrimi fillestar i qeverisė ka qenė kundėr njohjes sė kėtyre ligjeve, mirėpo tani, tha Kusari, ėshtė krijuar njė konfuzion mjaft i madh sa i pėrket pronėsisė sė ndėrmarrjeve.

Nė takimin e sotėm tė Qeverisė ėshtė diskutuar edhe pėr gjendjen e hekurudhave nė vend, pėr tė cilat u kėrkua bartje tė mė shumė kompetencave te organet vendore, si dhe pėr mbledhjen e ardhshme tė mekanizmit pėrcjellės pėr Asociim-Stabilizimin.

Qeveria sot u ka dhėnė vizėn edhe disa projektligjeve nė tregėti, bujqėsi dhe shėndetėsi.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail