Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ekonomia e Kosovės shėnon rėnie – ēmimet rriten

PRISHTINĖ - Nė bazė tė vlerėsimeve tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar tė prezentuara ditė mė parė, pritet qė nė vitin 2003 Kosova tė ketė njė rritje ekonomike maksimale prej 5%. Nė krahasim me vitet e kaluara kjo rritje do tė jetė pėr 6 – 8% mė e ulėt. Sa pėr ilustrim po pėrmendim se nė vitin 2001 Kosova kishte njė rritje ekonomike prej 11 %, kryesisht si rrjedhojė e ndihmave, donacioneve dhe e procesit tė rindėrtimit. Ndėrsa, qysh para dy vitesh ekspertėt kishin prognozuar rėnien e kėsaj rritje nė 7% pėr vitin 2002 dhe nė 4,5% pėr vitin 2003. Rėnia paraqitet kryesisht si rrjedhojė e mungesės sė investimeve dhe donacioneve nga jashtė, nivelit tė lartė tė papunėsisė, rėnies sė fuqisė blerėse, por edhe tė pasigurive nė tregun botėror.

Sipas tė dhėnave tė Entit Statistikor tė Kosovės nė periudhėn maj 2002 – maj 2003 ēmimet e konsumit tė gjerė janė rritur pėr mesatarisht 1,3%, gjė qė ka ndikim direkt nė rėnien e rritjes ekonomike. Kjo rritje e pėrgjithshme e ēmimeve vjen si pasojė e shtrenjtimit tė perimeve, vajėrave dhe mishit. Mirėpo nė krahasim me muajin prill tė kėtij viti ēmimet e konsumit tė gjerė gjatė muajit maj kanė rėnė pėr rreth 1%, si pasojė e rėnies sė ēmimit tė karburanteve dhe rritjes sė ofertės sė perimeve sezonale nė treg.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail