Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Vlerėsohet i suksesshėm sektori bankar


Prishtinė, 28 qershor 2007 - “Sektori bankar, nė Kosovė , ėshtė njėri ndėr sektorėt mė tė suksesshėm nė Kosovėn e pasluftės”, tha drejtori menaxhues i Autoritetit Qendror Bankar tė Kosovės Michael Svetchine. Ai kėto komente i bėri gjatė konferencės se rregulltė me gazetarė tė Shtyllės IV tė UNMIK-ut.

Michel Svetchine prezantoi sot broshurėn e botuar nga AQBK-ja, tė quajtur “Zhvillimi i sektorit financiar stabil, tė sigurt137 dhe konkurrues”. Svetchine tha se statusi i ardhshėm politik, Kosovėn do ta gjej me njė sistem bankar e financiar tė pėrgatitur, tė qėndrueshėm dhe tė bazuar nė legjislacionin e Bashkimit Evropian.

Ndėrkaq, duke folur pėr vėshtirėsitė me tė cilat po pėrballet sistemi bankar si tėrėsi, e nė veēanti Banka Qendrore, Svetchine pėrmendi mbylljen e Bankės Kreditore tė Prishtinės (BKP) dhe keqpėrdorimet qė janė bėrė nė Bankėn Private tė Biznesit nga ish menaxhmenti i kėsaj banke. Si vėshtirėsi tjetėr e AQK ėshtė edhe funksionimi i disa degėve tė bankave serbe nė Kosovė.

Svetchine tha se BQK-ja, deri me tash i ka dhėnė njė para licencė pėr tė vepruar nė Kosovė vetėm bankės serbe “Komercialna Banka”,qė aktivitetin ėshtė duke e zhvilluar vetėm nė Mitrovicė. Gjithashtu Svetchine tha se edhe Banka Kombėtare Tregtare nga Shqipėria ka marrė njė paraleje pėr tė zhvilluar veprimtari nė Kosovė.Sa i pėrket fondit tė Trustit tė Kursimeve Pensionale tė Kosovės, Svetchine tha se pjesa me e madhe e kėtij fondi po investohet nė vendet e BE-sė, pasi sipas tij, nė Kosovė nuk ekzistojnė instrumente tė cilat do tė garantonin kthimin e kėtij fondi nėse eventualisht ai ishte investuar nė ndonjė projekt.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail