Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

...fluturon...fluturon...: 'Kosova Airlines' !


PRISHTINĖ, 06 DHJETOR 2003 - Sot ministria e Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit sė bashku me kompaninė e cila ka fituar tenderin, Hamburg Internacional, do tė bėjnė inaugurimin e fluturimit tė parė tė Aviokompanisė sė Kosovės.

Nė ceremoninė e rastit pritet tė marrin pjesė presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, kryeadministratori Harri Holkeri dhe zėvendėsi i tij Ēarls Brajshou, Kryetari i Parlamentit tė Kosovės Nexhat Daci, Kryeministri Bajram Rexhepi dhe pėrfaqėsues tė tjerė vendorė e ndėrkombėtarė.

Nė njė njoftim tė kėsaj Ministrie thuhet se themelimi i kėsaj kompanie tė parė ajrore kosovare ka rėndėsi tė veēantė pėr popullin dhe pėrgjithėsisht pėr Kosovėn, pasi me themelimin e saj do tė hapen vija tė reja ajrore me Evropėn dhe botėn, do tė bėhet trajnimi i kuadrove kosovare nė fushėn e Aviacionit Civil, do tė ngritet cilėsia e punės dhe rėnia e ēmimit tė biletave, e ēka ėshtė me rėndėsi do tė ketė pėrfitim Buxheti i Konsoliduar i Kosovės.

Prerjen e shiritit tė fluturimit do ta bėjnė ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Zef Morina dhe kryesuesi i Shtyllės IV tė UNMIK-ut Nikolaus Lambsdorf dhe pėrfaqėsuesit e kompanisė qė ka fituar tenderin.

ECIKS / Kosovapress
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail