Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Banka Botėrore ndihmon zhvillimin e arsimit nė Kosovė


Prishtinė, 7 shtator 2004 - Banka Botėrore pėr zhvillimin e arsimit nė Kosovė ka ndarė 4 milionė e gjysmė dollarė pėr projektin e pėrmirėsimit tė pjesėmarrjės nė arsim 96 shkolla tė mesme dhe fillore tė Kosovės.

Me njė ceremoni solemne sot u bė nėnshkrimi edhe i kontratave me shkollat pėrfituese tė granteve shkollore tė raundit tė parė, tė cilat u nėnshkruan nga drejtorėt komunalė dhe drejtorėt e shkollave fillore dhe tė mesme pėrfituese tė grantit.

Ministri i Arsimit, Rexhep Osmani tha se njė pjesė e kėtyre fondeve ėshtė siguruar nga Qeveria kanadeze dhe Fondacioni Kosovar pėr Shoqėri tė Hapur, duke sqaruar se rreth 60 pėr qind e shkollave fillore dhe tė mesme do tė jenė pėrfituese tė kėtyre projekteve.

Ky projekt synon pėrmirėsimin e pjesėmarrjes si dhe avancimin e arritjeve nė arsimin fillor, pėrfshirė kėtu edhe vijueshmėrinė, mbajtjen e nxėnėsve nė shkolla dhe pėrfundimin e shkollimit, tha Osmani.

Ndėrkaq pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore, Kanthan Shankar u zotua pėr njė bashkėpunim tė mėtejshėm me institucionet e Kosovės nė fushėn e arsimit.

Kėshtu arsimi nė vitin 2004 do tė pėrfitojė rreth 2.2 milionė euro dhe do tė pėrfshihen rreth 300 shkolla me 200 mijė nxėnės.

ECIKS / QiK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail