Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Papunėsia nė Kosovė ka arritur shkallėn 60 pėr qind

PRISHTINĖ, 25 QERSHOR - Papunėsia vazhdon tė jetė njė ndėr sfidat mė tė rėnda pėr Kosovėn edhe katėr vjet pas pėrfundimit tė luftės nė luftės, u tha tė mėrkurėn nė njė tryezė tė hapur tė organizuar nga Organizata Ndėrkombėtare pėr Punėsim dhe Aftėsim (Employment and Skills of Kosovo), nė bashkėpunim me Ministrinė e Punės, atė tė Arsimit dhe Minisitrinė e Tregtisė dhe tė Industrisė. Nga 55 deri nė 57 pėr qind sa ėshtė proklamuar deri mė tani shkalla e papunėsisė nė Kosovė, sipas njė raporti nga grupi shqyrtues ndėrkombėtarė i autorizuar nga Observatoriumi pėr Punėsim dhe Aftėsim i Kosovės (ESOK), ajo tashmė ka arritur shifrėn nė 60 pėr qind. Kėto statistika, nė shkallėn prej rreth 60 pėr qind tė tė papunėve nė Kosovė, nė vete mbajnė alarmin i cili sinjalizon pėr njė tė ardhme jo shumė tė ndritur tė ekonomisė sė Kosovės, thanė ekspertėt qė kanė ndihmuar hulumtimet qė janė dhėnė nė kėtė raport mė tė fundit pėr papunėsinė. Drejtori i Observatoriumit, Ylber Shabani tha se situata e papunėsisė nė Kosovė ka shenja tė keqėsimit. Sipas tij, institucionet e Kosovės duhet tė hartojnė njė politikė tė mirėfilltė e cila do tė rezultonte me uljen e shkallės sė papunėsisė. Eksperti irlandez Anthony Gribben ka shprehur mendimin se institucionet e Kosovės punė primare duhet tė kenė hapjen e vendeve tė reja tė punės dhe ngritjen profesionale tė tė punėsuarve. Ndėrkaq, Gribben duke folur rreth problemit tė papunėsisė ka deklaruar se nė Kosovė sheh njė ngjashmėri tė madhe me problemet tė cilat jo shumė kohė mė parė ishin sfidė e qytetarėve irlandezė. Nė kėtė kontekst eksperti Gribben pohoi se dėshtimet dhe pėsimet e Irlandės duhet tė shėrbejnė si njė mėsim dhe pėrvojė e mirė pėr ndėrtimin e njė ekonomie tė mirėfilltė nė Kosovė. Sipas tij, palėt ndėrkombėtare nė Kosovė janė tė interesuara kryesisht nė dy sfera. E para ėshtė vendosja e ekspertėve ndėrkombėtarė nė tė gjitha instancat e autoriteteve qeverisėse vendėse dhe e dyta pėrfshirja e donatorėve ndėrkombėtarė nė zhvillimin dhe implementimin e politikave tė minisitrive pėrkatėse. Diskutuesit konkluduan se ministritė pėrkatėse duhet pasur parasysh seriozitetin e gjendjes sė krijuar dhe rrezikun pėr stabilitetin social. Institucionet urgjentisht duhet tė shqyrtojnė mundėsitė pėr njė funksionim mė tė mirė tė shėrbimeve publike, me ēka njėkohėsisht do tė hapeshin rrugė pėr krijimin e vendeve tė reja tė punės. Ndėrsa, rritja e mundėsisė sė punėsimit tė fuqisė punėtore nė Kosovė do tė jetė veēori nė fazėn e kalimit tė vendit nė ekonomi tė tregut pėr tė siguruar ndėrmarrjet konkurruese dhe zhvillim mė tė gjerė ekonomiko-shoqėror, u tha nė kėtė tryezė. Kėtė projekt hulumtues financiarisht e ka mbėshtetur Fondacioni Evropian pėr trajnime (ETF).

KOHA/ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail