Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BB: 51% e kosovarėve jetojnė nė varfėri


Prishtinė, 8 qershor 2004 - Njė studim i Bankės Botėrore (BB), i quajtur “Memorandumi ekonomik i Kosovės”, tregon se varfėria nė Kosovė ėshtė duke u thelluar. Sipas studimit 15 pėr qind e kosovarėve jetojnė nė varfėri ekstreme, ndėrsa 37 pėr qind tė tjerė konsiderohen tė varfėr.

Sipas studimit, i cili u bė publik tė enjten nė Prishtinė, 15 pėr qind e popullatės sė Kosovės posedojnė nė ditė 0.93 euro, qė konsiderohet nėn limitin e varfėrisė ekstreme. Rreth 37 pėr qind e popullatės jetojnė me 1.42 euro, qė konsiderohen si tė varfėr.

Sipas raportit tė Bankės, nė thellimin e varfėrisė nė Kosovė po ndikon mungesa e rritjes ekonomike dhe ulja e donacioneve me 70 pėr qind nė periudhėn kohore 2000-2003.

Gjatė prezentimit tė kėtij raporti, kryeministri Bajram Rexhepi tha: “Kosova po synon hapjen e tregjeve dhe kjo do tė bėhet nėpėrmjet njė strategjie zhvillimore me mbėshtetje institucionale”. Rexhepi tha se nevoja pėr huazime afatgjata do tė ndikonte nė zhvillimin ekonomik dhe uljen e varfėrisė nė vend. Ai tha: “Moszgjidhja e statusit final tė Kosovės po e pengon zhvillimin ekonomik tė vendit dhe po i dekurajon investitorėt e jashtėm. Ne jemi tė gatshėm tė bashkėpunojmė edhe me institucionet tjera ndėrkombėtare, mirėpo duhet theksuar se statusi i papėrcaktuar i Kosovės ėshtė pengesė thelbėsore e zhvillimit ekonomik”. Sipas kryeministrit, klima mė e volitshme pėr investime, njė sistem mė i avancuar financiar, tregtia me vendet e rajonit dhe tregu i punės janė elementet e domosdoshme pėr njė zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik. Nė anėn tjetėr Ali Sadriu, ministėr i Ekonomisė dhe Financave (MEF), tha se zvogėlimi i fondeve tė donatorėve nė Kosovė ėshtė duke sjellė njė frikė se mund tė ketė papunėsi edhe mė tė madhe nė tė ardhmen. Po ashtu, Sadriu tha se pa rifillimin e procesit tė privatizimit nuk mund tė ketė zhvillim tė mirėfilltė ekonomik. “Zhvillimi ekonomik nė Kosovė nuk varet vetėm nga institucionet kosovare, sepse ne kemi njė ndarje tė pushtetit me UNMIK-un, kjo na shpie edhe nė disa vėshtirėsi nė zhvillimin dhe ekzekutimin e politikave tė buxhetit”, - tha Sadriu. Gjatė diskutimeve Ahmet Shala, zėvendėsdrejtor i Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM), tha se zvarritja e procesit tė privatizimit ka shkaktuar presione psikike dhe ėshtė shndėrruar nė njė problem politik. “Institucionet kosovare vėshtirė se do tė gjejnė rrugėzgjidhje pėr ta dėrguar pėrpara kėtė proces”, - tha Shala.

Sipas Shalės, nėse nuk vazhdon procesi i privatizimit, do tė ketė probleme tė mėdha politike, ekonomike dhe sociale. ”Ēdo angazhim nė rregullimin e pronės mbi tokėn do tė krijojė vende tė punės, ose nė tė kundėrtėn do tė bllokojė punėsimin dhe kėtė duhet ta ketė parasysh edhe Banka Botėrore”, - tha Shala. Edhe Musa Limani, profesor i Fakultetit Ekonomik, tha se politika zhvillimore e Shtyllės IV tė UNMIK-ut nuk ėshtė nė nivel tė zhvillimit ekonomik tė Kosovės. “Janė zhvilluar degėt shėrbyese, duke lėnė anash degėt prodhuese tė domosdoshme pėr zhvillim ekonomik”, - tha Limani.

Sipas Bankės Botėrore, raporti “Memorandumi ekonomik i Kosovės” u pėrgatit si njė kontribut analitik pėr tė ndihmuar UNMIK-un dhe hartuesit e politikave tė institucioneve vendore nė formimin e reformave pėr njė rritje tė qėndrueshme ekonomike.

Sipas kėtij raporti, stabiliteti dhe siguria mė e madhe nė Kosovė janė parakushte pėr pėrmirėsimin e klimės ekonomike. Por sektori i energjisė elektrike shihet si pengesė e madhe pėr tė ardhmen ekonomike nė vendin tonė.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail