Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Raundi i tretė i privatizimit, shiten 15 ndėrmarrje


Prishtinė, 19 shtator 2004 - Nė raundin e tretė tė privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore janė shitur 15 ndėrmarrje shoqėrore pėr 16 milionė e 200 mijė euro. Pėr njėrėn nga ato nuk kishte fare ofertues, ndėrsa dy tė tjera vazhdojnė tė privatizohem me metodėn “spin-off” special. Ahmet Shala, zėvendėsmenaxher i AKM-sė, tha se deri nė nėnshkrimin e kontratave dhe analizėn e ofertave fituesit e tenderave konsiderohen si tė pėrkohshėm.

Ndėrkohė, shqiptaro-amerikanėt e familjeve Gecaj dhe Bajraktari kanė shėnuar ofertėn mė interesante tė raundit tė tretė tė privatizimit, me ofertėn e tyre prej 4.1 milionė euro, duke blerė Shtėpinė e Mallrave "17 Nėntori" nė Pejė. Nė raundin e dytė, ata kanė fituar tenderin pėr Kombinatin e drurit nė Pejė. Njė fitues tjetėr i rėndėsishėm nė kėtė raund tė privatizimit ėshtė edhe firma “B-trade”, e cila me ofertėn e saj prej 2.1 milionė eurosh ka fituar tenderin pėr privatizimin e fabrikės Botling nė Lipjan, e njohur si fabrika e Coca Cola-s.

Ndėrmarrja "Fazita"- Qendėr nė Prishtinė ėshtė shitur pėr 2.8 milionė euro, ndėrsa Shtypshkronja nė Prizren pėr 2.7 milionė. Nga ndėrmarrjet e shpallura nė tender pėr privatizim, sipas Shalės, vetėm “Pėrparimi F3”, nuk ka patur ofertues dhe pėr kėtė varėsisht nga vendimi i Bordit tė AKM-sė, ajo do tė shkojė nė ritenderim ose nė likuidim.

Numri i pėrgjithshėm i ofertuesve nė pasditen e tė mėrkures ishte rreth 100, pėr secilėn ndėrmarrje u zgjodhėn tri ofertat mė interesante tė cilat patėn mundėsi tė ndryshojnė ofertat e tyre, nė raundin e dytė gjatė pasdites, duke propozuar ēmime mė tė volitshme, pėr tė zgjedhur nė fund finalistėt. Tė 18 fituesit janė tendera tė thjeshtė, ndėrkohė me metodėn e “spin-off” special do tė privatizohen fabrika e blloqeve “Pėrparimi” nė Skėnderaj dhe Banja e Kllokotit, raundi i dytė i ofertimit tė tė cilave do tė shpallet pas dy javėsh.

Qeveria e kenaqur
Kryeministri Rexhepi theksoi se qeveria dhe ai personalisht besojnė se procesi i privatizimit ėshtė njėri prej hapave kyē pėr zhvillimin ekonomik qė duhet tė pėrfundojė me sukses Kosova.

“Qė nga viti 1999, ne kemi pritur me padurim qė tė jemi nė gjendje tė zgjidhim kontestet dhe ankesat pronėsore tė cilat kanė vėshtirėsuar aktivizimin e ekonomisė sė Kosovės. Procesi i privatizimit nėn udhėheqjen e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM), do t’i ofrojė Kosovės njė kornizė tė ndershme dhe tė njohur ndėrkombėtarisht, e cila do t’i bėjė tė sigurta transaksionet e privatizimit”, tha kryeministri Rexhepi.

Hapja e kutive ėshtė pasuar me verifikimin e ofertave nga ekspertė tė AKM-sė dhe shpalljen e tyre, ndėrkohė qė emri i ofertuesit nuk ėshtė publikuar. Secili ofertues ėshtė identifikuar me kod.

Ndėrsa kutia e vendosjes sė ofertave e vendosur nė Prishtinė ishte e mbushur, ajo e vendosur nė pjesėn veriore tė Mitrovicės kishte vetėm njė ofertė pėr Shtėpinė e Mallrave nė Leposaviq, me njė shumė prej 121 250 eurosh.

Nėnkryetari i Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės, Ali Dragusha, tha se sindikata ėshtė relativisht e kėnaqur me ēmimet me tė cilat u shitėn ndėrmarrjet, me disa pėrjashtime tė vogla. Ai tha se punėtorėt kosovarė e dinė se privatizimi shkakton shkurtimin e vendeve tė punės, por vazhdimi i paqartėsisė sė statusit tė ndėrmarrjeve rrezikon qė ēmimi i shitjes sė tyre tė ulet.

Nga shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore, 20 pėr qind e ēmimit do tė paguhet pėr punėtorėt, ndėrsa 80 pėr qind e fondeve do tė ruhen nė Fondin e Mirėbesimit nė AKM dhe deri nė zgjidhjen e statusit final ato nuk do tė shfrytėzohen nga askush.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail