Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kuvendi miratoi projektligjin pėr investime tė huaja


Prishtinė, 25 qershor 2005 - Kuvendi i Kosovės ka miratuar tė premten nė parim projektligjin pėr investimet e huaja, i cili pritet tė krijojė njė infrastrukturė tė favorshme ligjore dhe kushte tė barabarta pėr investime tė kapitalit tė jashtėm nė vend, njofton nė numrin e sotėm e pėrditshmja Koha Ditore.

Sipas deputetėve tė Kuvendit, tė cilėt miratuan me shumicė votash kėtė projektligj, ai do tė mundėsojė krijimin e themeleve ligjore pėr investitorėt e huaj, me qėllim tė dinamizimit tė zhvillimit ekonomik.

Bujar Dugolli, ministėr pėr tregti dhe industri nė Qeverinė e Kosovės, tha nė Kuvend se ligji do tė rregullojė tė gjitha ato ēėshtje qė kanė tė bėjnė me kontraktimet, shitblerjet e patundshmėrive, si dhe me planet tjera qė kanė tė bėjnė me transferin e investimit.

“Kjo pėrben garanci tė mjaftueshme juridike dhe institucionale pėr investitorėt e huaj dhe ėshtė bazė e fuqishme pėr nxitjen dhe promovimin e investimeve tė huaja nė tė ardhmen nė Kosovė” ka thėnė ministri Dugolli gjatė fjalimit tė tij para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės.

Projektligji parashikon edhe mbrojtjen e pasurisė sė investitorėve tė huaj, nė rast se ju shkaktohen humbje nga aktivitetet joligjore, shkruan mė tutje Koha Ditore.

Ligji mes tjerash do tė pėrcaktojė edhe rregullat pėr investitorėt e huaj nė rrafshet qė pėrkasin me pėrfshirjen e investimeve tė tyre nė mjediset jetėsore, duke pėrfshirė edhe kushtet e punėsimit.

Ndryshe, analistė dhe ekspertė tė ekonomisė nė vend kanė vlerėsuar nė shumė raste se mungesa e ligjeve adekuate ka qenė njėra ndėr pengesat kryesore pėr zhvillimin e duhur ekonomik nė Kosovė dhe tėrheqjen e investitorėve tė huaj dhe kanė fajėsuar nė shume raste Qeverinė dhe Kuvendin se me mosnxjerrjen e ligjeve qė do tė garantonin investimet e kapitalit tė huaj nė vend, po fundosin ekonominė e vendit.

Para hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji, ai do tė kontrollohet paraprakisht nga njė zyrė ligjore e administratės ndėrkombėtare nė Kosovė e pastaj tė nėnshkruhet nga Kryeadministratori i Kosovės, Soren Jessen – Petersen.

Ndryshe, Misioni i OKB nė Kosovė para disa kohėsh ka nxjerrė njė rregullore, pėrmes sė cilės u mundėson investitorėve tė huaj marrjen me qira tė tokės me njė afat 99-vjeēar, thuhet nė fund tė informatės qė sot u botua nė ballinėn e tė pėrditshmes Koha Ditore.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail