Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

OEK: Nuk ka stabilitet politik, pa stabilitet ekonomik


Prishtinė, 8 maj 2005 - Kryesori nga standardet ėshtė i pesti, qė ka tė bėjė me lėmin e ekonomisė, ka deklaruar pėr RTK–nė Safet Gerxhaliu, shef i zyrės pėr marrėdhėnie ekonomike ndėrkombėtare nė Odėn Ekonomike tė Kosovės. Oda Ekonomike pėr javėn e ardhshme ka pėrgatitur disa aktivitete tė rėndėsishme, nė mesin e tė cilave edhe nėnshkrimin e marrėveshjeve bashkėpunimi me partnerėt bullgarė.

Situatėn ekonomike nė vendin tonė, Gėrxhaliu e konsideron tejet konfuze dhe kėrkon mė shumė angazhim nga institucionet pėr tė pėrshpejtuar zhvillimin ekonomik “Nė Kosovė tė gjithė bisedojnė pėr standarde dhe merren me standarde kurse gjėja esenciale e kėtyre standardeve ėshtė mu standardi i pestė, apo standardi qė ka tė bėjė me lėmin e ekonomisė dhe nė fund tė fundit ėshtė e pamundur tė kemi njė stabilitet politik pa njė stabilitet ekonomik“, thotė ai. Ndryshe, OEK ka vendosur qė tė martėn tė prezantojė prodhimin e njehėsorėve elektronik, prodhim vendor.”Kjo ėshtė njė mundėsi shumė e mirė qė nė mėnyrė pak mė institucionale tė bėhet pėrkrahja e komunitetit tė biznesit e nė veēanti mund tė theksojmė nevojėn pėr promovim tė produkteve vendore…”, tha Gėrxhaliu. Nė prezantim, pėrveē zyrtarėve nga ministria e Tregtisė dhe Industrisė, zyrtarėve nga ministria e Energjetikės, do tė jenė tė pranishėm edhe pėrfaqėsues tė zyrave tė huaja nė Kosovė, qė mė afėr tė njihen me prodhimet Made in Kosova, njoftoi Gėrxhaliu. Kurse njė ditė mė pas, Oda Ekonomike nė bashkėpunim me Universitetin e Evropės Juglindore tė Tetovės bėn prezantimin e programeve "Masters of Bussiness Administration”. Tė mėrkurėn, prijėsit e Odės Ekonomike do tė udhėtojnė pėr nė Plovdiv tė Bullgarisė pėr tė nėnshkruar marrėveshje bashkėpunimi.

Atje do tė udhėtojnė edhe njė grup afaristėsh, pėr tė vėnė kontakte biznesi si dhe pėr tė vizituar tė arriturat nė panairin “Plovdivi 2005”.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail