Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

UNMIK vazhdon bartjen e pėrgjegjėsive te vendorėt


Prishtinė, 25 Mars 2005 - Administratat e UNMK-ut ka hartuar njė projektplan pėr kalimin e mė shumė pėrgjegjėsive nė fushėn e gjyqėsisė dhe atė tė drejtėsisė tek institucionet e Kosovės. Kryeadministratori Petersen e ka njoftuar sot kryeministrin Bajram Kosumi se ky projek do tė jetė i gatshėm kah mesi i muajit tė ardhshėm dhe do tė shqyrtohen mundėsitė e zbatimit sa mė tė shpejtė tė tij. Kryeministri Kosumi shfaqi besimin se shumė shpejt Kosova do tė ketė ministrinė e drejtėsisė dhe ministrinė e punėve tė brendshme.

Shefi i UNMIK-ut Jesen Petersen tha sot pas takimit tė parė me kryeministrin Bajram Kosumi, se administrata ndėrkombėtare do tė vazhdojė me bartjen e pėrgjegjėsive tė reja tek institucionet vendore.Nė kėtė kuadėr Petersen e ka njoftuar Kosumin , se UNMIK-u po e pėrgatitė njė draft-plan qė ka tė bėjė me bartjen e pėrgjegjėsive nė fushėn e gjyqėsisė dhe policisė."Gjatė muajit prill ne do t’ia prezantojmė draft planin qeverisė. Pas kėsaj ne do tė ulemi pėr tė diskutuar me institucionet e Kosovės dhė tė pajtohemi se kur dhe si do ti bartim pėrgjegjėsitė nė fushėn e gjyqėsisė dhe policisė”. Kryeministri Kosumi , tha se pasi tė pajtohen me UNMIK-un rreth planit pėr transferin e pėrgjegjėsive pritet edhe formimi i Ministrisė sė Drejtėsisė dhe asaj tė Punėve tė Brendshme. Kryeminsitri Bajram Kosumi, vlerėsoi se Kosova ka fituar njė plus tė madh nė sytė e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr sjelljet e matura qė ka treguar gjatė tri javėve tė fundit, tė cilat Kosumi i cilėsoi mjaft tė vėshtira. Ai tha se kjo fundjavė ėshtė me lajme tė mira pėr Kosovėn. Shefi i UNMIK-ut Jesen Petersen ka lavdėruar fjalimin e kryeministrit tė ri para Kuvendit dhe ka vlerėsuar lart gatishmėrinė e tij pėr tė diskutuar me opozitėn ēėshtjet e rėndėsishme pėr Kosovėn siē ėshtė procesi i decentralizimit. Kosumi nga ana e tij tha se kėto lajme tė mira pėr Kosovėn dhe pėrparimi i shėnuar kohėt e fundit ėshtė edhe meritė e shefit tė UNMIK-ut Jesen Petrsen i cili ėshtė angazhuar maksimalisht.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail