Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Tenderi pėr Kosovėn C shpallet kėtė vit?!


Prishtinė, 1 gusht 2007- Tenderi ndėrkombėtar pėr termocentralin Kosova C do tė shpallet deri nė fund tė kėtij viti, thotė pėrfaqėsuesi i zyrės sė projektit tė asistencės teknike nė Ministrinė e Energjisė e Minierave. Nė takimin e Komitetit drejtues morėn pjesė tri grupet e kėshilltarėve kryesorė nga Anglia si kėshilltarė tė Transaksionit, me synim ofrimin e mbėshtetjes pėr pėrmbylljen me sukses tė negociatave me investitorin e zgjedhur pėrmes tenderit, Hunton & Williams nga SHBA si kėshilltar ligjorė, qė do tė pėrqendrohet nė ofrimin e mbėshtetjes ligjore pėr finalizimin me sukses tė transaksionit si dhe kėshilltarėt mjedisorė dhe socialė nga Kompania italiane Energy Resources Management, tė cilėt do tė ofrojnė mbėshtetje profesionale pėr ēėshtjet pėrkatėse.

Menaxheri i zyrės sė projektit Lorik Haxhiu thotė se tenderi ndėrkombėtar pėr termocentralin Kosova C do tė shpallet kėtė vit. Ai tha se ky ėshtė njė tender shumė i madh qė kėrkon njė pėrgatitje tė jashtėzakonshme, por shpreson qė deri nė fund tė vitit tenderi do tė shpallet jashtė nė pėrzgjedhjen e investitorit.

Ndėrkaq Dejvid Llojd, kėshilltar i transaksionit, tha se projekti ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr tė ardhmen e Kosovės. Mbėshtetja teknike pėr pėrgatitjen e dokumentacionit tė tenderit mbulohet nga granti i Bankės Botėrore nė vlerė prej 8.5 milionė dollarėsh.

ECIKS / QIK

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail