Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

AKM-ja fajėson BSPK-nė


Prishtinė, 13 prill 2007 - Zėvendėsdrejtori i AKM-sė, Ahmet Shala, ka shprehur shqetėsimin e tij rreth zhvillimeve tė fundit qė kanė ndodhur dhe po ndodhin nė BSPK. Ai tha se kėto probleme brenda BSPK-sė mund tė ndikojnė nė shpėrndarjen e fondit tė 20 pėrqindėshit tė punėtorėve, pasi, sipas tij, ėshtė BSPK-ja ajo qė pėrgatit listėn e punėtorėve qė pėrfitojnė nga ku fond.

"Ėshtė e vėrtetė se ndarja e fondit tė 20 pėrqindėshit punėtorėve ka zgjatur shumė dhe prapė po vazhdon tė zgjatet, mirėpo tensionimin e kėsaj situate do ta bėjė edhe ndarja nė dy krah e BSPK-sė, ndarje kjo e cila do tė jetė barrė e rendė pėr vetė punėtorėt", tha Shala. Ai tha se nga fondi i pėrgjithshėm i privatizimit, i cili ėshtė rreth 280 milionė euro, deri mė tash punėtorėve u janė ndarė rreth 10 milionė euro.

"Rreth 3 milionė euro tė tjera punėtorėve do t'u ndahen brenda kėtij muaji, kurse nė pėrpilim janė listat e punėtorėve edhe tė dy ndėrmarrjeve tė tjera, tė cilave u takojnė edhe rreth 2 milionė euro", tha ai. Ali Dragusha, pėrfaqėsues i Konfederatės sė Sindikatave tė Lira tė Kosovės, pranoi se ndarjet e sindikalistėve kosovarė do tė ndikojnė qė shpėrndarja e fondit tė 20 pėrqindėshit tė vonohet pėr disa ditė. "Ndoshta pėr njė kohė shumė tė shkurtėr pėr pak ditė mund tė ndikojė, por jo pėr gjatė dhe nuk do tė ketė kurrfarė pengesash nga ana e jonė", tha Dragusha..

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail