Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kredi deri nė 9 milionė


Kamatat e kredive qė lėshojnė bankat, mbesin tė larta dhe sillen deri nė 14 pėr qind nė vit. Kredia mė e lartė qė mund tė lejohet shkon deri nė 9 milionė euro. Kėto kushte nuk i kanė trembur kosovarėt, tė cilėt kanė marrė rreth 580 milionė euro borxh vetėm nga bankat.

Prishtinė, 27 shkurt 2007 - Nėse nė Raiffeisen Bank merr kredi personale nė vlerė 1.000 euro me afat kthimi prej 12 muajsh, duhet paguar 89.79 euro apo pėr 1,000 euro duhet tė kthehen 1077.48 euro, qė do tė thotė kamat prej 14 pėr qind nė vit.

Pėrkundėr kėsaj, drejtuesit e kėsaj banke shprehen tė kėnaqur me aktivitetin e tyre bankar tė vitit paraprak. Sipas tyre, gjatė vitit 2006, Raiffeisen Bank ka qenė mjaft aktive nė financimin e ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme si dhe korporatave.

"Sipas tė dhėnave preliminare, shuma bruto e kredive tė lėshuara pėr biznese deri nė fund tė vitit 2006, ka qenė mė shumė se 181 milionė euro. Ndėrsa, sa i pėrket kredisė mė tė madhe, Raiffeisen Bank mund tė japė kredi deri nė 9 milionė euro, sa ėshtė maksimumi i bazuar nė kapitalin e bankės sonė nė Kosovė, sipas rregullores sė AQBK-sė. Ndėrsa sė bashku me Raiffeisen International, degė e sė cilės jemi edhe ne, ne mund tė lėshojmė kredi nė shuma shumė mė tė mėdha", tha Asdren Rrahmani, drejtor i marketingut dhe zyrtar pėr informim nė Raiffeisen Bank.

Nė kėtė bankė, sa i pėrket normės sė interesit tė kredive pėr biznese, shprehen tė jenė konkurruese nė treg. Po ashtu, sipas tyre, norma e interesit pėr kreditė pėr biznese varet edhe nga lloji i kredisė, afati i kthimit si dhe historia e kreditimit qė klienti ka me bankėn.

"Sipas bilancit tė gjendjes sė Raiffeisen Bank deri mė 31 dhjetor 2006, kreditė e dhėna kanė arritur shumėn prej 230 milionė euro. Kėtu pėrfshihen kreditė pėr individė, ndėrmarrje tė vogla dhe tė mesme si dhe korporata", tha Rrahmani.

Megjithėse nuk pėrjashtojnė ndryshime nė kredidhėnie, zyrtarė tė kėsaj banke konsiderojnė se kamatat e kredive varen prej llojit tė kredisė, shumės sė kredisė si dhe historisė sė kthimit tė kredive qė klienti ka me bankėn.

"Tani pėr tani mund tė themi se kamatat e kredive qė ofrojmė janė konkurruese nė tregun kosovar", tha Rrahmani.

I tėrė sistemi bankar e ka pėrmbyllur vitin 2006 me njė shumė totale tė kredidhėnies prej 581 milionė eurosh. Llojet e kredive qė preferojnė kosovarėt janė tė ndryshme.

"Individėt kryesisht marrin kredi pėr nevoja familjare, duke pėrfshirė kėtu ndėrtime/renovime tė shtėpisė, mobilie, vetura, etj. Ndėrsa bizneset zakonisht i shfrytėzojnė kreditė pėr zhvillimin veprimtarive tė tyre afariste. Deri mė tani, Raiffeisen Bank ka financuar edhe njė numėr tė konsiderueshėm tė bizneseve, tė cilat kanė privatizuar ish-ndėrmarrjet shoqėrore. Pėrveē kėsaj, Raiffeisen Bank u kushton rėndėsi tė veēantė edhe investimeve tė bizneseve pas privatizimit tė kėtyre ndėrmarrjeve", tha Rrahmani.

Ndėrsa nė Pro Credit, kreditė e vogla tė biznesit janė kreditė me pjesėmarrje mė tė madhe, por duke mos i lėnė anash edhe llojet e tjera tė kredive, tė cilat kanė njė pjesėmarrje tė konsiderueshme. Albena Zuzaku, zėdhėnėse nė Pro Credit, konsideron se kamata qė aplikohet nga ProCredit Bank, nuk i kalon standardet rajonale. Norma e interesit bazohet nė faktorė tė ndryshėm. Sipas saj, nė njėrėn anė ato reflektohen nga mjedisi ekonomik dhe nga rreziku qė banka merr nė dhėnien e kredive dhe pėr kėtė konsiderojnė se ato janė normale. Nė kėtė bankė konsiderojnė se vėrehet njė rritje e shėndoshė dhe e fuqishme e portfolios kreditore.

"Gjatė vitit 2006 ProCredit ka lejuar mbi 240 milionė euro kredi te rreth 40.000 klientė. Kėshtu portfolio e kredisė mė 2006 ėshtė rritur pėr 39 pėr qind, nė 237.7 milionė euro.

Pra, nėse kėto tė dhėna i krahasojmė me vitin paraprak, qartė mund tė vėrehet njė rritje e shėndoshė dhe e fuqishme e portfolios kreditore. Gjithashtu vlen tė theksohet se ProCredit nė vitin 2006 ka rritur pjesėmarrjen e vet nė treg pėr rreth 3 pėr qind krahasuar me vitin e kaluar, duke arritur nė shifrėn prej 33.6 pėr qind tė pjesėmarrjes nė tregun bankar nė Kosovė, sa i pėrket kredisė", tha Zuzaku.

Ajo konsideron se kjo bankė vitin e kaluar ka lansuar ofertėn mė serioze nė industrinė bankare, duke prezantuar kredinė e biznesit me afat tė kthimit deri nė 10 vjet apo deri nė 120 muaj.

"Me kėtė ofertė ProCredit u ka mundėsuar njė kohėzgjatje mė tė madhe tė kredive qė i ndihmon klientėt nė pagimin e kėsteve mujore mė tė vogla dhe nė planifikim tė investimeve mė afatgjata. Ndėrsa, shumė shpejt do tė nisim edhe me dhėnien e kredive afatgjata, gjegjėsisht kredive tė mirėfillta hipotekare, pėr tė cilat kredi huamarrėsit do tė kenė mundėsi tė lėnė peng objektin, pėr tė cilin do tė marrin kredinė. Normat e kamatave variojnė nė bazė tė llojit, maturitetit si dhe shumės sė kredisė. Andaj, kamatat mujore sillen nga 0.74 pėr qind deri nė 2 pėr qind", tha Zuzaku. Sipas saj, limit nė shumė maksimale nuk ka, pėrveē kufizimeve qė dalin nga rregulloret e CBAK-sė. Pra, shuma e kredisė i pėrshtatet planit investiv si dhe kapacitetit financiar tė klientit.

ProCredit Bank dhe Raiffeisen Bank paraqesin rreth 77 pėr qind tė kredisė nė tėrė sistemin bankar.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail