Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ndryshimi i tarifave doganore - stimulim pėr bujqėsinė


Prishtinė, 3 korrik 2004 - Sipas hulumtimit tė kryer nga RIINVEST rreth 12 pėrqind e sipėrfaqeve bujqėsore qė janė nė sektorin shoqėror, kanė mbetur djerrinė. Njė pjesė e tyre ėshtė uzurpuar dhe pjesa tjetėr ka mbetur e papunuar. Ndėrsa sipas raportit, duke i shtuar edhe 13 pėrqind tė tokės qė ėshtė nė sektorin privat por qė nuk punohet, rreth 23 pėrqind e tokės bujqėsore ėshtė djerrinė. Nė raportin qė u publikua dje nė tryezėn "Zhvillimi Rural i Kosovės" ndėr tė tjera rekomandohet privatizimi i kėsaj toke ose formimi i njė fondi pėr mbrojtje tė kėtyre tokave dhe ndryshimi i politikės fiskale.

Pjesėmarrėsit e kėsaj tryeze, ndryshimin e tarifės doganore pėr prodhimet bujqėsore nga Kėshilli Ekonomik Fiskal e vlerėsuan si pozitiv por tė pamjaftueshėm. Nexhat Hasani nga shoqata e exportit, vlerėsoi se prodhuesit bujqėsor nuk kanė as stimulim dhe as ndonjė masė mbrojtėse. z.Hasani rekomandon qė nga Buxheti i konsoliduar i Kosovės tė krijohet njė fond i posaqėm pėr stimulimin e prodhuesve bujqėsor. RIINVEST ka zhvilluar hulumtimin qė nga dhjetori i vitit tė kaluar ku janė pėrfshirė hulumtimi demogarfik, infrastruktural dhe potencialet e prodhimit bujqėsor nė zonat rurale

ECIKS / RTV21
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail