Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Serbia fiton n`kurriz tė Kosovės


Prishtinė, 19 tetor 2007 (Express) – Drejtues tė Operatorit tė Sistemit tė Transmisionit dhe Tregut tė Energjisė tė Kosovės kanė deklaruar se Operatori i Sistemit dhe Transmisionit tė Serbisė, qė nga viti 2004, ka pėrfituar rreth 5.4 milionė euro nė emėr tė transitit tė energjisė, i cili kalon nėpėr sistemin energjetik tė Kosovės. Kjo pėr shkak se po thirret si pronar i aseteve tė operatorit kosovar. Kėto tė dhėna, drejtues tė KOSTT-it i bėnė gjatė njė konference me gazetarė, ku theksuan se pėrfitimet nga eksploatimi i sistemit energjetik tė Kosovės, operatori serb i ka bėrė vetėm gjatė periudhės korrik 2004 deri nė qershor 2007, ndonėse deri nė qershor tė vitit 2004 ky operator kishte paguar pėr transitin e energjisė elektrike nė Kosovė.

Drejtori menaxhues i KOSTT-it, Fadil Ismajli, tha se sipas operatorit serb, KOSTT-i nuk duhet tė kompensohet pėr transitin e energjisė, pasi sipas zyrtarėve tė operatorit serb, pėrgjegjės pėr njė gjė tė tillė janė ata.

"Qė nga korriku i vitit 2004 e deri mė tani, Serbia pėrfiton 2 milionė euro nė vit nga transiti i energjisė elektrike nė Kosovė. Edhe 2 milionė euro tė tjera nė vit i pėrfiton padrejtėsisht nga alokimi i kapaciteteve interkonektive tė KOSTT-it. Ndėrsa nga ngritja e ēmimit tė importit tė energjisė, dėmi qė i shkaktohet Kosovės supozohet tė jetė shumė i madh", tha Ismajli.

Kosova ėshtė nėnshkruese e Traktatit pėr Komunitetin e Energjisė, me ēka ėshtė bėrė anėtare e barabartė nė tregun rajonal tė energjisė dhe si rrjedhojė edhe ka filluar zbatimin e obligimeve qė dalin nga Komuniteti i Energjisė. Ndėrkaq, KOSTT-i ėshtė anėtar i Trupit Punues tė Operatorėve tė Sistemit tė Transmisionit tė Evropės Juglindore (SETSO TF), mekanizėm ky nė kuadėr tė sė cilit veprojnė grupe punuese teknike si: Menaxhimi i Kongjestionit, Mekanizmi Balancues, Mekanizmi pėr Kompensim tė Transitit.

Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail