Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

OKB: AKM tė vazhdojė procesin e privatizimit


PRISHTINĖ, 11 TETOR 2003 - "AKM-ja ėshtė organ i pavarur i themeluar nė kuadėr tė Kornizės kushtetuese tė Kosovės, i cili nuk i gėzon privilegjet dhe imunitetin e OKB-sė, prandaj ne udhėzojmė AKM-nė qė nė vend qė tė kėrkojė mė shumė mbrojtje nga OKB, tė vazhdojė procesin e privatizimit nėn kushtet e tanishme," thuhet nė njė letėr tė adresuar nga zyra legale e OKB-sė nė Nju-Jork pėr tek Holkeri.

Sipas kėsaj, ligjdhėnėsit e OKB-sė i kanė thėnė kreut tė UNMIK-ut se zyrtarėt e AKM-sė gėzojnė mbrojtje tė mjaftueshme nga Rregullorja e AKM-sė dhe se pozita juridike e agjencisė ėshtė e njėjtė me secilin organ tjetėr nė botė.

"AKM-ja duhet tė vazhdojė punėn e saj nėn ligjin e aplikueshėm, i cili ėshtė miratuar pas diskutimeve tė UNMIK-ut, Shtyllės IV dhe selisė qendrore tė KB-ve," thuhet nė pėrgjigjen e juristėve dėrguar Holkerit.


Nderkohe, edhe Ministri i Financave Ali Sadria eshte shprehur kunder nderprerjes se procesit te privatizimit. "Nuk duhet ndalur procesi i privatizimit, duke u trembur nga akuzat e pretenduesve", tha Ministri Sadria.

Sadria tha se ndaj Serbisė ka argumente tė mjaftueshme. Ai ka shtuar se ndalja e procesit tė privatizimit ėshtė tepėr e dėmshme pėr Kosovėn dhe kjo nuk guxon tė ndodhė, duke nėnvizuar se ndaj padive duhet tė mbrohemi me argumente e jo me ndalje tė procesit.

ECIKS / Kosovapress
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail