Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Banka Botėrore vazhdon ndihmėn ndaj Kosovės


Prishtinė, 7 mars 2006 - Banka Botėrore ėshtė shumė e interesuar qė tė vazhdojė ta ndihmojė Kosovėn nė sferėn ekonomike, tha sot pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore nė Kosovė, Kantan Shankar gjatė njė takimi me kryetarin e Kosovės, Fatmir Sejdiu.

”Ne po shikojmė mundėsitė e vazhdimit tė aktivitetit tonė nė Kosovė. Do tė bashkėpunojmė ngushtė me qeverinė nė mėnyrė qė t’i pėrmbushim objektivat tė cilat kanė pėr qėllim zhvillimin ekonomik“, ka thėnė Shankar.

Kryetari Sejdiu u fokusua nė tė njėjtėn ēėshtje, duke thėnė se pėrcaktimi i statusit do tė ndikonte nė njė qasje mė tė madhe tė projekteve vendore qė do tė pėrkraheshin nga ana e kėtij institucioni tė rėndėsishėm financiar.

“Aq mė tepėr kur me pėrcaktimin e statusit do tė mundėsohet njė qasje edhe mė e drejtpėrdrejtė sikur qė e kanė vendet sovrane. Mendoj se kėto punė dhe kėto pjesė tė projekteve qė kėta i kanė punuar kanė njė qasje shumė serioze. Ne do tė vazhdojmė bashkėpunim dhe me qeverinė veēanėrisht dhe jemi kėtu sė bashku“, ka thėnė presidenti Sejdiu.

Ai mė tutje tha se projektet e Bankės duhet tė fokusohen kryesisht nė sektorin e energjetikės, por nuk do tė lihen anash as sektorėt tjerė tė interesit tė pėrgjithshėm, siē janė arsimi, shėndetėsia dhe fushat tjera.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail