Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Interesim i shtuar i investitorėve austriak


Zyra Austriake nė Prishtinė / Agjencia Austriake pėr Zhvillim

Ministria pėr Tregti dhe Industri / Agjencia e Kosovės pėr Promovimin e Investimeve

Nisma Ekonomike pėr KosovėnKOMUNIKATĖ PĖR SHTYP

2 prill 2007

Nga nėntori 2006, me financim tė Agjencisė Austriake pėr Zhvillim (ADA), Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS), organizatė kjo me seli nė Vjenė, ėshtė duke implementuar projektin "Promovimi i Investimeve tė Huaja nė Kosovė".

Nė kuadėr tė kėtij projekti, ECIKS ka hapur zyren nė Vjenė dhe pėrfaqėson Agjencinė e Kosovės pėr Promovimin e Investimeve (IPAK) nė rajonin gjermanofolės (Austri, Gjermani, Zvicėrr). Projekti pėrkrahet edhe nga Ministria pėr Tregti dhe Industri, nė kuadėr tė sė cilės vepron IPAK.

Pas pėrfundimit me sukses tė fazės fillestare, zyra nė Vjenė, nė koordinim tė ngushtė me IPAK, ėshtė duke i shtuar aktivitet nė drejtim tė pėrmirsimit tė imazhit tė Kosovės dhe identifikimit tė investitorėve potencial nga ky rajon, duke i ofruar atyre informata dhe shėrbime lidhur me mundėsitė e investimeve nė Kosovė. Zyra nė Vjenė deri mė tash ka identifikuar mbi 100 investitorė potencial, pėrderisa 9 prej tyre tashmė janė duke i shfrytėzuar shėrbimet e kėsaj zyre dhe janė duke konsideruar seriozisht investimet nė Kosovė. Gjate ditėve tė kaluara, dy kompani austriake kanė vizituar Kosovėn, duke shfrytėzuar shėrbimet e zyres sė IPAK nė Vjenė. Fakti qė kompani serioze austriake gjatė muajve tė fundit kanė konkuruar nė sektorin e energjisė dhe telekomunikacionit nė Kosovė, pėrderisa edhe dy kompani tjera kanė hyrė nė tregun kosovar tė sigurimeve, dėshmon pėr interesimin nė rritje tė investitorėve austriak pėr Kosovėn.

Duke i pėrkrahur projektet nė fushėn e ekonomisė dhe punėsimit, Agjencia Austriake pėr Zhvillim ka pėr qėllim intensifikimin e bashkėpunimit ekonomik ndėrmjet Kosovės dhe Austrisė si dhe shfrytėzimin e potencialit dhe interesimit tė investitorėve austriak pėr Kosovėn, nė koordinim tė ngushtė me faktorėt lokal nė Kosovė, si MTI, IPAK dhe Agjencia Evropiane pėr Rindėrim - AER.
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail